poniedziałek, 26 lutego

Postrzeganie BlackBerry jako najbardziej bezpiecznej i łatwej w zarządzaniu platformy mobilnej wydaje się być niepewne. Według nowego badania, przeprowadzonego wśród Senior Administratorów IT iOS uznany został za najbardziej bezpieczną i łatwą w zarządzaniu platformą – pomimo tego, że RIM oferuje dziesięciokrotnie większą politykę bezpieczeństwa i zarządzania niż zapewnia iOS.

Badanie zostało zlecone przez firmę Trend Micro zajmującą się technologią bezpieczeństwa w businessie  i przeprowadzone przez firmę badawczą Decisive Analytics na ponad 400 starszych specjalistach IT w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Dotyczyło bezpieczeństwa związanego z coraz popularniejszym programem BYOD (Bring Your Own Device), który pozwala i/lub zachęca pracowników do korzystania z osobistych urządzeń takich jak iPhone, iPad, BlackBerry oraz urządzeń z systemem Android do zadań biznesowych.

Wyniki badań (link PDF) są bardzo zaskakujące, ale jednym z najważniejszych jest to, że BlackBerry traci swoją reputację jako najbardziej bezpieczne urządzenie mobilne jakie można kupić. Kiedy zapytano o ranking urządzeń mobilnych dostępnych obecnie na rynku lub używanych przez pracowników w zakresie bezpieczeństwa i zarządzania, iOS zajął najwyższą pozycję. Na drugim miejscu pojawił się OS BlackBerry, trzecie zajął Android, a Nokia Symbian OS czwarte.

Wyniki są szczególnie obciążające dla RIM. Mimo bieżących problemów firmy i nacisków ze strony konkurencji, stara się ona na nowo pozycjonować siebie jako bezkonkurencyjną jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Spółka wielokrotnie zwracała uwagę na bezpieczeństwo i funkcję zarządzania urządzeniami BlackBerry sparowanymi z BlackBerry Enterprise Server (BES). Podawała także przykłady wykorzystania przez różne agencje rządowe i rynki znane z bezpieczeństwa, takie jak sektory finansowe. Mimo wszystko widać, że nie jest to takie proste.

Jak na ironię, mimo rankingu, że iOS jest platformą najbardziej bezpieczną, badanie wykazało, że organizacje są bardziej skłonne do ograniczania pracownikom korzystania z urządzeń iOS niż z telefonów BlackBerry i urządzeń Android.

Istnieje wiele środowisk operacyjnych wśród konsumenckich urządzeń mobilnych, a wiele firm ogranicza te, które są dopuszczone do użytku w sieci firmowej. Najbardziej popularne wśród dozwolonych urządzeń jest Blackberry (71,2%), a następnie Android (70,6%), Windows (52,5%), iOS (50,7%) oraz Symbian (25,5%).

Poproszeni o uszeregowanie wyżej wymienionych systemów operacyjnych w ich bezpieczeństwie i zarządzaniu, iOS wypadł najlepiej, kolejne było Blackberry na drugim miejscu, blisko Androida na trzecim. Symbian zajął czwarte, a Windows ostatnie miejsce.

Badanie wykazało również, że prawie połowa (45%) firm, które oferują program BYOD doświadczyło przynajmniej jednokrotnie naruszenia bezpieczeństwa danych w telefonie.

[contentblock id=1 img=adsense.png]

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx