niedziela, 21 kwietnia

Decyzja Apple o anulowaniu projektu pojazdu elektrycznego zaskoczyła nowych, ambitnych chińskich producentów samochodów, takich jak Xiaomi, donosi South China Morning Post.

Wczoraj Mark Gurman z Bloomberg poinformował, że po dekadzie pracy i wielomilionowych kosztach rozwoju Apple anulował plany wprowadzenia na rynek pojazdu elektrycznego, przenosząc wielu z 2000 pracowników pracujących nad projektem na generatywną sztuczną inteligencję. Decyzja ta była zaskoczeniem dla nowych, skoncentrowanych na technologii chińskich marek pojazdów elektrycznych, takich jak Xiaomi, Li Auto i Xpeng, dla których przyszły samochód Apple był jednym ze swoich głównych rywali.

Xiaomi to jedna z największych chińskich firm elektronicznych, najbardziej znana ze swojej linii smartfonów. Pod koniec ubiegłego roku firma zaprezentowała swój pierwszy pojazd elektryczny, SU7, który po dalszych testach ma wejść do sprzedaży. Projekt wymagał rozwoju o wartości ponad 1,4 miliarda dolarów i zaangażowania ponad 3400 inżynierów.

Założyciel i prezes Lei Jun napisał dziś na Weibo, że jest „bardzo zszokowany” wiadomością o decyzji Apple o anulowaniu produkcji pojazdu elektrycznego. Dodał, że „dogłębnie wie, jak trudno jest produkować samochody”, ale Xiaomi dokonało „niezachwianego strategicznego wyboru”, aby przejść na pojazdy elektryczne. He Xiaopeng, prezes chińskiego producenta pojazdów elektrycznych Xpeng, wyraził podobne niedowierzanie, że Apple porzuca swoje plany dotyczące samochodów.

Li Xiang, dyrektor generalny Li Auto, producenta pojazdów elektrycznych z Pekinu, zauważył na Weibo, że decyzja Apple o przeniesieniu nacisku z pojazdów elektrycznych na sztuczną inteligencję była „absolutnie słuszna”. „Sztuczna inteligencja stanie się wejściem na najwyższym poziomie dla wszystkich urządzeń, usług, aplikacji i transakcji, w których Apple powinien pozostać na szczycie” – dodał.

Chińskie marki posiadają szybko rosnący udział w światowej sprzedaży pojazdów elektrycznych. W ubiegłym roku chiński BYD wyprzedził Teslę na pozycji największego na świecie producenta pojazdów elektrycznych.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx