wtorek, 29 listopada

Apple zapewniał już wiele razy, że nie stworzy Maca z dotykowym ekranem, ale jednak nie każdy w to wierzy. Avi Barel, projektant UX twierdzi, że prędzej czy później stworzenie jednego systemu operacyjnego dla wszystkich urządzeń, czyli np. iPhone’a, iPada i Maca będzie nieuniknione i stworzył koncept takiego systemu, który nazwał AppleOS lub macOS Touch.

Według Barela, Apple zrobi to, co Microsoft zrobił wprowadzając Windows 10 – system dostosowany do telefonów, tabletów i również komputerów. Projektant uważa również, że Apple już nawet nad tym pracuje. Według niego, krok w tym kierunku Apple wykonał dodając do iOS 11 dla iPada dużo znanych z macOS’a funkcji m. in. dock podobny do tego z Maca i manager plików, a do Maca zostały dodane znane z iOS’a funkcje, jak Siri, Touch ID czy niektóre elementy designu.

Takie połączenie według projektanta byłoby korzystne nie tylko dla użytkowników, ponieważ na każdym urządzeniu widzieliby znany im już interfejs i sposób działania aplikacji oraz samego systemu, lecz też dla deweloperów, którzy tworzyliby jedną aplikację dla wszystkich urządzeń.

Avi Barel proponuje MacBooka z odłączaną klawiaturą zapominając przy tym, że Apple w swojej ofercie ma podobne urządzenie, czyli oczywiście iPada Pro, który po podłączeniu klawiatury jest praktycznie laptopem.

Pomysł projektanta polega na rozpoznawaniu przez system, czy klawiatura jest aktualnie odłączona i dostosowywania wszystkich ustawień. Dla przykładu: tryb “desktop” byłby trybem do pracy, a tryb “tabletu” byłby trybem “konsumpcyjnym”.

System dostosowałby wtedy działanie niektórych funkcji. Po odłączeniu klawiatury, gdy chcemy coś napisać, wyświetlałaby się klawiatura ekranowa.

Jaki jest jedyny, a zarazem największy problem z tym pomysłem? To, że Avi Barel jest projektantem interfejsów, a nie programistą. Zrobienie systemu dla wszystkich urządzeń z odpowiednim interfejsem jest jak najbardziej możliwe, ale nie znaczy, że taki system będzie sprawnie działać na wszystkich urządzeniach i będzie takim jaki akceptuje Apple, czyli idealnym.

Chociaż wszystkie systemy Apple wywodzą się od macOS’a, na którego podstawie został stworzony iOS, a z iOS’a watchOS i tvOS, to cały czas osobne systemy. To strategia, której wciąż trzyma się Apple i nic na razie nie wskazuje, żeby miało się to zmienić.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx