niedziela, 21 kwietnia

Jak informuje Financial Times, Apple zostanie ukarane grzywną w wysokości 500 milionów euro za rzekome złamanie prawa UE w zakresie dostępu do usług strumieniowego przesyłania muzyki.

Dochodzenie Komisji Europejskiej skupiało się na polityce Apple polegającej na uniemożliwianiu aplikacjom do strumieniowego przesyłania muzyki informowania użytkowników iPhone’a i iPada w aplikacji, że w przypadku rejestracji poza App Store dostępne są niższe ceny subskrypcji.

Dochodzenie rozpoczęło się w 2019 roku po złożeniu przez Spotify skargi antymonopolowej przeciwko Apple. Unijne organy regulacyjne formalnie oskarżyły Apple w ramach antykonkurencyjnego dochodzenia w 2021 roku, zanim w zeszłym roku Komisja zawęziła zakres dochodzenia i wycofała zarzut namawiania programistów do korzystania z własnego systemu płatności w aplikacji.

Według raportu Financial Times, komisja uznała działania Apple blokujące konkurencję za nielegalne i sprzeczne z zasadami. Komisja ma zakazać stosowanej przez Apple praktyki polegającej na blokowaniu usługom muzycznym opcji umożliwiającej wybór zakupu tańszej alternatywy poza App Store, co w przeszłości zapewniało Apple Music nieuczciwą przewagę.

Wnioski z dochodzenia zasadniczo potwierdzą wstępny pogląd Komisji, że zasady Apple są równoznaczne z „antysterowaniem” i „nieuczciwymi warunkami handlu” naruszającymi unijne prawo antymonopolowe. Komisja stwierdziła już wcześniej, że przepisy są „szkodliwe dla użytkowników usług strumieniowego przesyłania muzyki na urządzeniach mobilnych Apple”, ponieważ mogą w efekcie płacić więcej i „wpływać negatywnie na interesy twórców aplikacji do strumieniowego przesyłania muzyki, ograniczając konsumentom skuteczny wybór”.

Wytyczne App Store zezwalają programistom na powiadamianie użytkowników o alternatywnych możliwościach zakupu za pośrednictwem komunikacji zewnętrznej, takiej jak poczta elektroniczna. Aplikacje sklasyfikowane jako „czytniki”, w tym Spotify, mogą zawierać w swoich aplikacjach link kierujący użytkowników do ich witryny internetowej w celu zarządzania kontem. Jednak Spotify w dalszym ciągu nie może promować obniżonych stawek subskrypcji oferowanych na swojej stronie internetowej bezpośrednio z poziomu aplikacji na iPhone’a.

Apple nigdy wcześniej nie został ukarany grzywną za naruszenia przepisów antymonopolowych ze strony UE, choć w 2020 roku został ukarany we Francji grzywną w wysokości 1,1 miliarda euro za rzekome zachowanie antykonkurencyjne. Po apelacji Apple kara została skorygowana do 372 mln euro.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx