wtorek, 18 czerwca

Apple zaprezentował dziś macOS Big Sur, najnowszą wersję systemu operacyjnego dla komputerów Mac. macOS Big Sur wprowadza nowy design, który jest podobny do systemu iOS, ale dobrze rozpoznawany dla użytkownikom komputerów Mac.

„MacOS Big Sur to ważna aktualizacja, która rozwija legendarne połączenie mocy systemu UNIX z łatwością obsługi komputera Mac i dostarcza naszą największą aktualizację w zakresie projektowania od ponad dekady”, powiedział Craig Federighi, wiceprezes Apple ds. Inżynieria oprogramowania. „Dzięki nowoczesnemu i przejrzystemu wyglądowi, ogromnym ulepszeniom kluczowych aplikacji, w tym Safari, Wiadomości i Map, oraz nowym funkcjom prywatności, uważamy, że wszyscy pokochają przełomowe wrażenia, jakie oferuje macOS Big Sur”.

Centrum sterowania jest teraz dostępne dla komputerów Mac, oferując szybki dostęp do sterowania bezpośrednio z pulpitu, a zaktualizowane Centrum Powiadomień zawiera interaktywne powiadomienia i przeprojektowane widżety, które odzwierciedlają widżety w systemie iOS.

Safari wprowadza nowe, ważne funkcje, w tym konfigurowalną stronę początkową, wbudowanego Tłumacza oraz raport o prywatności, który informuje, z jakich urządzeń śledzących korzystamy na każdej stronie. Dodano nową kategorię Mac App Store dla rozszerzeń oraz narzędzia dla deweloperów do przenoszenia rozszerzeń utworzonych dla innych przeglądarek do Safari.

Aplikacja Wiadomości na komputery Mac jest teraz oparta na aplikacji Wiadomości z iOS i obsługuje wszystkie nowe funkcje, takie jak przypięte rozmowy, wzmianki, bezpośrednie odpowiedzi na wiadomości grupowe i inne. Efekty w Wiadomościach i Naklejki Memoji są teraz dostępne dla komputerów Mac, podobnie jak opcje dostosowywania Memoji.

Odświeżeniu w ‌macOS Big Sur‌ zostały również poddane Mapy, które obsługą teraz trasy rowerowe i planowanie podróży pojazdem elektrycznym.

Podczas konferencji Apple ujawnił, że macOS Big Sur będzie wersją systemu o numerze 11.0. Oznacza to koniec systemu macOS 10, który rozciągał się od wersji 10.0 lub Cheetah w 2001 roku do wersji 10.15 lub Catalina w 2019 roku.

‌MacOS Big Sur‌ jest obecnie dostępny tylko dla zarejestrowanych programistów, ale latem Apple udostępni publiczną wersję beta, aby dać publicznym testerom szansę wypróbowania oprogramowania, zanim zostanie  ono udostępnione publicznie tej jesieni .

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx