wtorek, 31 stycznia

218545-1280

Firma Apple ogłosiła dziś plan zainwestowania 1,7 mld Euro w nowe, europejskie centrum danych, które będzie zasilane w 100 procentach z energii odnawialnej. Centra danych, które mają być położone w hrabstwie Galway w Irlandii i w regionie Central Jutlan w Danii, będą zasilały usługi takie jak iTunes, App Store, iMessage i Siri dla europejskich klientów.

Centrum danych zasilane będzie ze 100% czystych i odnawialnych źródeł energii i ma mieć najmniejszy wpływ na środowisko spośród dotychczasowych centrum danych Apple. Apple będzie także współpracować z lokalnymi partnerami w celu opracowania dodatkowych projektów energii odnawialnej pochodzącej z wiatru i innych źródeł, które będzie mógł wykorzystać w przyszłości.

Dwa centra danych, każdy o powierzchni 166 000 metrów kwadratowych, mają rozpocząć działanie w 2017 roku, a ich projekty mają być także dodatkowymi korzyściami dla ich społeczności. Projekt w Irlandii zakłada przywrócenie naturalnego drzewostanu w lesie Derrydonnell Forest oraz stworzenie nowych szlaków turystycznych. W Viborg placówka stanie w pobliżu jednej z największych stacji elektroenergetycznych w Danii, co pozwoli wykorzystać ciepło emitowane przez serwery do ogrzania domów w okolicznych gminach.

Prezes Apple Tim Cook stwierdził w wydanym oświadczeniu, że „nowa inwestycja będzie największym do tej pory projektem firmy w Europie”. Jednocześnie firma poinformowała, że na Starym Kontynencie zatrudnia bezpośrednio 18,3 tys. osób w 19 państwach, z czego 2 tys. miejsc pracy powstało w ciągu ubiegłego roku.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx