wtorek, 27 lutego

Apple udostępnił publicznie najnowszą wersję systemu operacyjnego dla komputerów Mac, macOS Mojave. macOS Mojave to darmowa wersja systemu dostępna do pobrania dla każdego posiadacza kompatybilnego Maca pojawia się po 11 wersjach beta.

macOS Mojave można pobrać z Mac App Store lub bezpośrednim odnośnikiem do pobrania dostępnym tutaj.

macOS Mojave to znacząca aktualizacja systemu macOS, wprowadzająca nowy systemowy Dark Mode, a użytkownik Mojave może wybrać między jasnym motywem lub nowym ciemnym motywem, który zmienia kolor paska doka, paska menu, aplikacji i innych elementów.

Dark Mode towarzyszą dynamiczne tapety, czyli tapety, które subtelnie zmieniają się w ciągu dnia, aby naśladować postęp słońca na niebie. Po południu, na przykład, oświetlenie tapety pustyni Mojave osiąga szczytową jasność, a wizerunek pustyni jest przedstawiony tak, jak gdybyś odwiedził go w ciągu dnia z dobrze oświetlonymi wydmami i jasnym błękitnym niebem.

W nocy niebo w tapecie zmienia się w ciemniejszy niebieski, aby odzwierciedlić, że jest już wieczór. Przesunięcie między dniem a nocą dzieje się stopniowo w ciągu dnia, więc zmiany pojawiają się w sposób subtelny za każdym razem, gdy patrzysz na wyświetlacz komputera Mac. Jest to całkiem nowa funkcja, którą można włączyć w sekcji preferencji Wygaszacz i Biurko.

macOS Mojave zawiera także Stosy, nowy system organizacji pulpitu, który utrzymuje porządek w plikach biurowych. Okno Findera zostało wzbogacone o nowy widok galerii, który umożliwia przeglądanie większych wersji zdjęć i dokumentów, pasek boczny ułatwiający nawigację, ulepszoną opcję szybkiego wyszukiwania do szybkiej edycji dokumentów i szybkie działania, dzięki czemu można zrobić więcej w oknie Findera niż kiedykolwiek wcześniej.

Zrzuty ekranu zrobione na komputerze Mac można teraz edytować za pomocą wbudowanych narzędzi Markup i nowych opcji zarządzania, które umożliwiają również łatwe nagrywanie ekranu. Ciągłość kamery, przydatna nowa funkcja, umożliwia importowanie zdjęć i skanów dokumentów bezpośrednio z iPhone’a lub iPada do komputera Mac.

Apple utrudnił także śledzenie przez strony internetowe za pomocą szeregu nowych narzędzi Safari, a także ułatwił tworzenie i przechowywanie bezpiecznych, trudnych do odgadnięcia haseł dla każdej witryny.

Apple dodał do macOS Mojave całkowicie odnowiony Mac App Store, który ułatwia odkrywanie aplikacji z wyróżnioną sekcją i kategoriami dla gier, kreatywnych aplikacji, aplikacji zwiększających wydajność, aplikacji dla programistów i innych.

macOS Mojave miał początkowo zawierać funkcję grupowego FaceTime, która obejmuje obsługę czatu nawet z 32 osobami jednocześnie, ale została usunięta z wersji beta Mojave MacOS i zostanie wprowadzona w przyszłej aktualizacji Mojave.

macOS Mojave wspiera obsługę wielu starszych komputerów Mac w porównaniu do macOS High Sierra i jest kompatybilny przede wszystkim z urządzeniami wyprodukowanymi w 2012 roku lub później. Pełna lista komputerów Mac, na których można uruchomić Mojave znajduje się poniżej:

  • MacBook (z początku 2015 r. lub nowszy)
  • MacBook Air (z połowy 2012 r. lub nowszy)
  • MacBook Pro (z połowy 2012 r. lub nowszy)
  • Mac mini (z końca 2012 r. lub nowszy)
  • iMac (z końca 2012 r. lub nowszy)
  • iMac Pro (2017)
  • Mac Pro (z końca 2013 r., z połowy 2010 r. i z połowy 2012 r. z zalecanymi kartami graficznymi obsługującymi oprogramowanie Metal)
Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx