niedziela, 2 kwietnia

Według danych firmy badawczej Gartner Apple wyprzedził Samsunga, stając się największym dostawcą smartfonów na świecie w czwartym kwartale 2020 roku, co nie udało się Apple od 2016 roku.

W ostatnim kwartale 2020 roku Apple sprzedał 80 milionów nowych iPhone’ów, głównie dzięki wprowadzeniu na rynek pierwszej serii iPhone’ów z obsługą 5G. Anshul Gupta, starszy dyrektor ds. Badań w firmie Gartner, mówi, że 5G i ulepszone funkcje aparatu pomogły przekonać klientów do uaktualnienia do modeli iPhone’a 12 w ostatnim kwartale roku.

W porównaniu z rokiem 2019 Apple sprzedał w czwartym kwartale ponad 10 milionów dodatkowych iPhone’ów, a jego udział w globalnym rynku smartfonów wzrósł o prawie 15%. Według danych rynkowych Samsung, najbliższy rywal Apple, odnotował spadek udziału w rynku o 11,8% i sprzedał o około osiem milionów mniej urządzeń w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Ten prawie 15% wzrost udziału Apple w rynku przyniósł firmie „super-cykl modernizacji”, według Annette Zimmerman, głównego analityka Apple w Gartner, cytowanej przez Financial Times. Według prezesa Apple, Tima Cooka, w pierwszym kwartale 2021 roku Apple odnotował największą w historii liczbę wymian iPhone’a na nowszy model. Sam iPhone wygenerował ponad 65 miliardów dolarów przychodu w pierwszym kwartale roku.

Jednak dla szerszego obrazu globalna sprzedaż smartfonów spadła w roku 2020 o 12,5%. Spośród pięciu największych producentów smartfonów Apple i Xiaomi były jedynymi, które nie ucierpiały z powodu globalnego spadku sprzedaży. Rozwój Apple nastąpił pomimo faktu, że wypuścił serię iPhone 12 znacznie później od wrześniowych ram czasowych ze względu na epidemię koronawirusa.

Przyspieszony wzrost popularności technologii 5G na całym świecie spowodował wzrost popytu na smartfony kompatybilne z 5G. W roku dotkniętym trudnościami gospodarczymi konsumenci szukali tańszych, niedrogich smartfonów 5G zamiast modeli z wyższej półki z cenami do nawet 1500 dolarów. Na tym froncie iPhone 12 mini, pomimo doniesień, że radzi sobie słabo w porównaniu z innymi modelami iPhone’a 12, prawdopodobnie pomógł Apple wyprzedzić Samsunga dzięki niewielkiej obudowie i stosunkowo przystępnej cenie .

Spoglądając w przyszłość, Gartner spodziewa się, że dostępność smartfonów 5G z niższej półki, takich jak iPhone 12 mini, będzie „decydującym czynnikiem dla użytkowników końcowych w zakresie modernizacji istniejących smartfonów”. Oczekuje się, że Apple będzie kontynuować model „mini” w przyszłorocznym modelu, a cała linia iPhone’a 13 ma zawierać podekranowy czujnik Touch ID, wyświetlacz „always-on” i ulepszone aparaty.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx