czwartek, 18 lipca

Po latach przekonywania ze strony Google, Apple planuje wdrożenie standardu Rich Communication Services (RCS). Rzecznik Apple powiedział TechRadar i 9to5Mac, że wsparcie dla RCS pojawi się w przyszłym roku.

Jeszcze w przyszłym roku dodamy obsługę profilu uniwersalnego RCS, standardu obecnie opublikowanego przez stowarzyszenie GSM. Wierzymy, że profil uniwersalny RCS zapewni lepszą interoperacyjność w porównaniu z SMS-ami i MMS-ami. Będzie to działać razem z iMessage, który nadal będzie najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem przesyłania wiadomości dla użytkowników Apple.

Według Apple RCS będzie działać „równolegle z iMessage” i usprawni komunikację między użytkownikami iPhone’a i Androida. iMessage nadal będzie domyślnym sposobem komunikacji iPhone’a z iPhonem, a RCS będzie zastępować istniejące standardy SMS i MMS. Jednak w razie potrzeby wiadomości SMS i MMS pozostaną dostępne w trybie awaryjnym.

Rich Communication Services to protokół komunikacyjny zaprojektowany i przejęty przez firmę Google. Producenci i operatorzy smartfonów na całym świecie stosują RCS, ale Apple sprzeciwiał się jego wprowadzeniu. Google namawiał Apple do wprowadzenia RCS poprzez długotrwałą kampanię reklamową obejmującą billboardy, stronę internetową, presję w mediach społecznościowych i nie tylko.

W porównaniu do MMS-ów i SMS-ów, czyli standardów używanych przez Apple w przypadku wiadomości tekstowych, RCS obsługuje zdjęcia i filmy w wyższej rozdzielczości, wiadomości audio oraz większe rozmiary plików. Dodaje także ulepszone szyfrowanie czatów między użytkownikami iPhone’a i Androida, reakcje emoji na różnych platformach i większą niezawodność czatów grupowych na różnych urządzeniach.

Dzięki RCS możliwe będą wskaźniki pisania w czasie rzeczywistym, potwierdzenia przeczytania, lepsze zdjęcia i filmy oraz znacznie ulepszone czaty grupowe w komunikacji pomiędzy iPhone’em a telefonem z Androidem, kładąc kres frustracji, jakiej doświadczają niektórzy użytkownicy iPhone’a podczas prób komunikacji z właścicielami smartfonów z Androidem. Apple twierdzi, że chociaż RCS poprawia bezpieczeństwo przesyłania wiadomości na różnych urządzeniach, nie jest tak bezpieczny jak iMessage.

Według Apple RCS zapewni użytkownikom możliwość udostępniania swojej lokalizacji innym osobom w wątkach tekstowych za pośrednictwem wiadomości tekstowych i podobnie jak iMessage, RCS będzie działać nie tylko przez sieć komórkową, ale także przez Wi-Fi.

Jeszcze we wrześniu 2022 roku dyrektor generalny Apple, Tim Cook powiedział, że wdrożenie RCS nie jest dla Apple priorytetem. „Nie słyszę, aby nasi użytkownicy prosili, abyśmy w tym momencie włożyli w to dużo energii” – powiedział. Nie jest jasne, dlaczego Apple zmienił swoje stanowisko, ale firma stoi przed kontrolą regulacyjną dotyczącą App Store, iMessage i innych zastrzeżonych technologii w wielu krajach, więc przyjęcie RCS można postrzegać jako chęć współpracy z innymi firmami w celu ulepszenia interoperacyjności urządzeń.

Unia Europejska pracuje nad przepisami, które wymagałyby od Apple wprowadzenia zmian w iMessage, aby udostępnić go na innych platformach. Dzięki RCS iMessage nie będzie już zapewniał tylu korzyści, które są niedostępne na wielu platformach.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx