piątek, 24 maja

Sposób, w jaki pojazdy korzystają z nowych standardów łączności, może w najbliższej przyszłości ulec poprawie. Doprowadzi to do aktualizacji sposobu, w jaki smartfony takie jak iPhone sterują samochodami.

W tym miesiącu Car Connectivity Consortium (CCC) i FiRa Consortium, które nadzorują rozwój standardu ultraszerokopasmowego (UWB), ogłosili partnerstwo na rzecz przyszłego rozwoju funkcji UWB wykorzystywanych w funkcji klucza cyfrowego CCC.

Apple jest członkiem zarówno CCC, jak i FiRa. Specyfikacja klucza cyfrowego CCC została przyjęta przez firmę Apple w odniesieniu do funkcji Car Keys, która umożliwia iPhone’owi i Apple Watch odblokowywanie kompatybilnych pojazdów za pośrednictwem NFC. Obsługujące tą funkcję pojazdy to obecnie BMW, Kia, Hyundai, Mercedes i Genesis, ale Apple niewątpliwie chce rozszerzyć to zastosowanie.

Konsorcja CCC i FiRa będą współpracować w celu „rozwoju i utrzymywania” specyfikacji technologii UWB wykorzystywanej w standardzie cyfrowego klucza, który stanowi podstawę Car Keys do urządzeń Apple. Wspólne prace będzie nadzorował inżynier Apple, Jinjing Jiang.

Oczekuje się, że partnerstwo będzie zachęcać do szerszego stosowania technologii UWB w pojazdach. Obecnie UWB jest wykorzystywane jako standard klucza cyfrowego do przekazywania informacji o tym, jak blisko użytkownika znajduje się pojazd, umożliwiając użycie smartfona lub urządzenia na rękę w celu uzyskania dostępu do pojazdu lub uruchomienia samochodu, gdy znajduje się on w odpowiedniej odległości.

Apple korzysta z UWB w iPhonie, Apple Watch i AirTagu. UWB umożliwia bardziej precyzyjne rozpoznawanie lokalizacji i obsługuje takie funkcje, jak precyzyjne wyszukiwanie dla AirTaga.

Oprócz Apple członkami CCC jest większość producentów pojazdów tacy jak Ford, BMW, GM, Honda, Volkswagen, Mercedes-Benz i inni, natomiast członkami FiRa są Apple, Google, Qualcomm, Cisco, Samsung, NXP i nie tylko.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx