poniedziałek, 15 sierpnia

Jak wynika z informacji podanych dziś przez Marka Gurmana raportującego dla Bloomberg News, Apple opracowuje co najmniej trzy nowe modele komputerów Mac z niestandardowymi co-procesorami, w tym nad zaktualizowanymi notebookami i nowym komputerem stacjonarnym.

Raport twierdzi, że nowe modele mogą pojawić się już w tym roku, ale nie określa, które z nich. Oczywiście w skład linii notebooków firmy Apple wchodzą komputery MacBook, MacBook Air i MacBook Pro, a w ofercie komputerów stacjonarnych znajdują się iMac i iMac Pro, Mac Pro i starszy komputer Mac mini.

Jeśli chodzi o notebooki to MacBook i MacBook Pro są najbardziej prawdopodobnymi kandydatami do odświeżenia w tym roku, ponieważ MacBook Air nie otrzymał żadnych znaczących aktualizacji od marca 2015 roku czyli już prawie od trzech lat i wydaje się, że Apple utrzymuje je tylko ze względu na ich najniższą cenę.

MacBooki Pro z Touch Barem wypuszczone w 2016 i później są już wyposażone w niestandardowy chip Apple T1, który uwierzytelnia przez Touch ID i możliwe jest, że notebook może być zaktualizowany nowszym układem, który odciąży jeszcze więcej zadań głównego procesora Intel.

12-calowe MacBooki nie posiadają niestandardowego koprocesora, ale jeśli Apple nie planuje wprowadzania Touch Bara do 12-calowych notebooków, to dodatkowy chip z serii T nie będzie w nim konieczny.

Pojawiły się już plotki z DigiTimes, który nie ma najbardziej wiarygodnej historii związanej z przyszłymi produktami Apple twierdzące, że Apple wyda w drugiej połowie tego roku nowego, 13-calowego MacBooka. Nie jest jasne, czy ten model stanowiłby potencjalny zamiennik MacBooka Air, czy też umieszczony byłby w innym miejscu linii produktowej Apple.

Przechodząc do komputerów stacjonarnych, iMac Pro jest już wyposażony w niestandardowy układ T2 firmy Apple dla zwiększenia bezpieczeństwa i integracji. Co-procesor integruje kilka wcześniej oddzielnych komponentów, w tym kontroler zarządzania systemem, procesor sygnału obrazu, kontroler dźwięku i kontroler SSD.

Chip T2 posiada Secure Enclave, który sprawia, że iMac Pro jest jeszcze bezpieczniejszy dzięki nowemu mechanizmowi  szyfrowania pamięci masowej i bezpiecznym funkcjom uruchamiania. Możliwe, że Apple zamierza w tym roku rozszerzyć ten procesor do standardowych modeli iMac.

Apple potwierdził również, że pracuje nad zupełnie nowym modularnym komputerem Mac Pro, chociaż ujawnił, że jego data premiery ma pojawić się w pewnym momencie po 2017 roku. Ostatni z komputerów stacjonarnych Mac mini ma już ponad 1 200 dni bez aktualizacji, więc jako jeden z niewielu najbardziej wymagałby odświeżenia.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx