poniedziałek, 4 marca

Według wstępnych danych firmy badawczej IDC, Apple w 2023 roku wyprzedził Samsunga na pozycji największego światowego producenta smartfonów.

Jeśli dane są dokładne, będzie to pierwszy raz od 13 lat, kiedy Samsung stracił pierwsze miejsce na rzecz innej firmy. W 2013 roku Nokia zajmowała pierwsze miejsce, Samsung był drugi, a Apple nawet nie znalazł się w pierwszej piątce.

IDC opiera swoje analizy na udziale w rynku globalnych dostaw smartfonów w ciągu roku. Według raportu Apple miał 20,1% udziału w rynku, a Samsung 19,4%. Apple był także jedyną firmą z pierwszej trójki, która osiągnęła dodatni wzrost rok do roku, zwiększając dostawy z 226,3 mln sztuk do 234,6 mln sztuk.

Spadek Samsunga interpretowany jest jedynie jako efekt dobrej sprzedaży modeli iPhone’a 14 firmy Apple i debiutu serii iPhone’a 15, a czynnikiem wpływającym na tę sytuację ma być także dywersyfikacja na rynku Androida. Mówi się, że inne wpływające zmienne obejmują odrodzenie się Huawei w Chinach oraz wzrost zainteresowania markami takimi jak OnePlus, Honor, Google oraz innymi markami wprowadzającymi na rynek konkurencyjne urządzenia w niższym przedziale cenowym.

Ogólnie rynek smartfonów spadł o 3,2% do 1,17 miliarda sprzedanych egzemplarzy w ciągu roku, głównie z powodu wyzwań makroekonomicznych i zwiększonych zapasów na początku roku. Jednak gwałtowny wzrost na późniejszych etapach 2023 roku sugeruje, że w tym roku rynek może odnotować ożywienie, a urządzenia składane i zwiększone zainteresowanie możliwościami sztucznej inteligencji również zyskują na popularności.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx