wtorek, 27 lutego

Apple zamierza wprowadzić nowego iPhone’a, który będzie przeznaczony dla rynku chińskiego, z czujnikiem odcisków palców pod wyświetlaczem zamiast drogiej technologii Face ID, podały chińskie media.

Według anglojęzycznej gazety The Global Times z Chin, Apple wyda w tym kraju nowego, „dostosowanego iPhone’a”, aby zahamować spadającą sprzedaż, która pogorszyła się pod wpływem presji kosztowej wynikającej z trwającej już 18-miesięcy wojny handlowej między USA a Chinami.

Apple całkowicie wyeliminował rozpoznawanie odcisków palców w swoim flagowym zestawie smartfonów, w tym iPhone’ie XS, iPhone’ie XS Max i iPhone’ie XR z wyświetlaczem LCD. Wszystkie mają wycięcie w górnej części ekranu, w którym znajduje się kamera TrueDepth zamiast przycisku Home, który zawierał skupiony pierścień pojemnościowy Touch ID w poprzednich iPhone’ach.

Dość dużo mówiło się, że Apple próbował zintegrować Touch ID z wyświetlaczem iPhone’a w 2017 roku, ale firma porzuciła jakąkolwiek formę skanowania odcisków palców po stworzeniu Face ID. Chińskie marki smartfonów, takie jak Huawei, Xiaomi, Oppo i Vivo poszły w przeciwnym kierunku i rozszerzyły zastosowanie technologii wykrywania odcisków palców w wyświetlaczach ze swoich smartfonów klasy premium na modele średniej klasy.

Zwiększone wykorzystanie skanerów linii papilarnych w ekranach smartfonów jest również spowodowane spadkiem cen czujników i luką cenową między panelami OLED i LCD. Wydaje się, że strategia przyjęta przez chińskie marki opłaciła się, a Apple stracił wielu chińskich użytkowników, którzy wolą smartfony wycenione na około 5000 juanów (731 dolarów), co według poniedziałkowego raportu spowodowało wzrost zakupów lokalnych marek.

Pomimo zmiany na rynku technologii w kierunku wykrywania odcisków palców, wielu obserwatorów wierzy, że Apple zamknął już temat Touch ID w smartfonach, chociaż firma badała w przeszłości różne wyświetlacze ze skanerami linii papilarnych, w tym wyświetlacze MicroLED wykrywające odciski palców. Touch ID znalazł nowe życie w klawiaturach do laptopów, zwłaszcza w MacBookach Pro z paskiem dotykowym Touch Bar i najnowszym MacBooku Air.

Już w maju, po spotkaniach z dostawcami z azjatyckiego łańcucha dostaw Apple, analitycy Barclays twierdzili, że telefony iPhone w 2020 roku będą miały technologię odcisków palców, która umożliwiłaby pełnoekranowy Touch ID.

Niezależnie od tego, wiadomości o spadku sprzedaży Apple w Chinach kontrastują z najnowszymi wynikami firmy. Dyrektor generalny Tim Cook powiedział w kwietniu, że wyniki w Chinach poprawiły się w poprzednim kwartale, częściowo dzięki obniżce podatku od sprzedaży w tym kraju, co pozwoliło Apple obniżyć cenę swoich produktów i „znacznie lepszy ton” w stosunkach handlowych.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx