wtorek, 16 kwietnia

Apple otrzymał dziś od amerykańskiego Urządu Patentów i Znaków Towarowych oficjalny patent na system, który pozwala na kontrolę przez wykrywanie i rozpoznawanie twarzy urządzeń takich jak komputery osobiste czy iPhone’ny. Miałoby służyć to przede wszystkim celom bezpieczeństwa i wygodzie oraz sugeruje, że urządzenia wyposażone w taką technologię mogą pojawić się w przyszłości. 

Patent zatytułowany jest „Sterowanie urządzeniami za pomocą wykrywania i rozpoznawania twarzy”. Patent Apple zawiera trzy systemy poprawiające bezpieczeństwo urządzenia jak i sprawiające, że jego interfejs użytkownika będzie bardziej wygodny. Pierwszym z nich jest aplikacja wykrywania twarzy, która skanuje obszar twarzy w celu identyfikacji, kto aktualnie używa telefon. Następnie oprogramowanie do rozpoznawania pobiera te dane i korzysta z nich do określenia, czy użytkownik jest uprawniony do obsługi urządzenia, kontroli wejść/wyjść do aplikacji do których korzystania został przydzielony( bądź nie). Na przykład, można określić odbieranie połączeń telefonicznych, a nieautoryzowany użytkownik nie dość, że nie odbierze połączenia to zobaczy ciemny ekran, dopóki nie zostanie wykryta upoważniona do tego twarz. Efekt może być taki sam dla odczytywania wiadomości, a także odblokowania urządzenia.

Patent przedstawia również sposób, w jaki użytkownik może być monitorowany przed ekranem komputera przez długi czas, który może być zestawiony z funkcją wygaszacza ekranu, funkcjami audio i wideo oraz wieloma więcej.

Oczywiście, taka technologia naprawdę przesunęła by granicę bezpieczeństwa urządzenia, a wdrożenie tego rodzaju patentu zmieni interfejs użytkownika iPhone’a. Czy myślicie, że są jeszcze inne zalety tej technologii? A może widzicie jakieś słabe strony tego pomysłu?

[contentblock id=1 img=gcb.png]

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx