niedziela, 19 maja

Apple stoi w obliczu nowego, wielomiliardowego procesu sądowego wytoczonego w Holandii, w którym zarzuca się firmie, że obciąża ona użytkowników, którzy kupują aplikacje i subskrypcje w aplikacjach za pośrednictwem App Store, oraz oskarża Apple o udział w „dominacji rynkowej” i „praktykach antykonkurencyjnych”.

Oragnizacją stojącą na czele pozwu jest Fundacja Konkurencji Konsumentów, która określa się jako „niezależna fundacja non-profit, która jest zaangażowana w ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami handlowymi i naruszeniami prawa konsumenckiego”.

Na swojej stronie internetowej fundacja twierdzi, że Apple, poprzez swoją politykę App Store, zawyża opłaty od użytkowników, którzy płacą za aplikacje i usługi w aplikacji, dodając, że użytkownicy powinni „żądać” zwrotu pieniędzy za zakupy.

Fundacja wskazuje na to, co powszechnie określa się mianem „marży Apple”, czyli 15% lub 30% prowizji, którą Apple pobiera za wszystkie cyfrowe zakupy dokonywane w App Store i za jego pośrednictwem. Fundacja twierdzi, że komisja zmusza deweloperów do podnoszenia cen dla użytkowników. „Właściciele iPhone’ów i iPadów płacą cenę za nadużywający monopol App Store” – stwierdza fundacja.

Bloomberg informuje, iż fundacja twierdzi, że pozew doprowadzi do odszkodowania w wysokości 5,5 miliarda dolarów dla wszystkich użytkowników iPhone’a i iPada w Unii Europejskiej, którzy dokonali zakupu za pośrednictwem sklepu App Store. Na swojej stronie fundacja prosi klientów o dołączenie do walki na rzecz „pociągnięcia Apple do odpowiedzialności”.

Nowy pozew to jedna z kilku batalii prawnych, jakie toczą się przeciwko Apple w Europie. Apple nadal jest karane przez holenderski urząd ds. konsumentów i rynków za nieprzestrzeganie poprzedniego orzeczenia, które zezwala na alternatywne metody płatności dla holenderskich aplikacji randkowych. Organ twierdzi, że pomimo zapowiedzi Apple i planu umożliwienia kwalifikującym się deweloperom wykorzystania innych metod płatności do zakupów w aplikacji, Apple nadal nie stosuje się do nowego orzeczenia. W rezultacie Apple został ukarany grzywną w wysokości 50 milionów euro.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx