poniedziałek, 27 maja

Apple ogłosił plany wprowadzenia kilku zmian w App Store w celu rozstrzygnięcia pozwu zbiorowego, który został wniesiony przeciwko Apple przez deweloperów ze Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z warunkami umowy, Apple umożliwi deweloperom korzystanie z metod komunikacji, takich jak email, w celu informowania klientów o metodach płatności dostępnych poza aplikacjami na iOS, a także rozszerzy ceny, które programiści mogą oferować za aplikacje, zakupy w aplikacji i subskrypcje. Apple planuje również stworzyć „fundusz” o wartości 100 milionów dolarów dla małych deweloperów w ramach ugody i będzie publikować roczne raporty przejrzystości dotyczące procesu przeglądu aplikacji.

Apple twierdzi, że ugoda sprawi, że App Store stanie się „jeszcze lepszą okazją biznesową dla programistów”, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa App Store.

Aby zawrzeć ugodę, Apple i deweloperzy zaangażowani w proces sądowy doszli do porozumienia, które „określa siedem kluczowych priorytetów wspólnych dla Apple i małych programistów”. Apple wdroży następujące środki opisane w dokumentach sądowych:

  • Apple utrzyma program dla małych firm w App Store w obecnej strukturze przez kolejne trzy lata. Firmy zarabiające mniej niż 1 milion dolarów rocznie będą nadal płacić obniżoną prowizję w wysokości 15 procent, podczas gdy programiści zarabiający ponad ten cel zapłacą standardową prowizję w wysokości 30 procent.
  • Wyniki wyszukiwania w App Store będą nadal opierać się na obiektywnych cechach, takich jak pobrania, oceny w postaci gwiazdek, trafność frazy i sygnały dotyczące zachowań użytkowników. Apple będzie utrzymywać obecny system wyszukiwania w App Store przez co najmniej trzy lata.
  • Apple umożliwi deweloperom korzystanie z komunikacji, takiej jak poczta email, w celu udostępniania informacji o metodach płatności dostępnych poza ich aplikacjami na iOS. Programiści nie będą płacić Apple prowizji za zakupy dokonywane poza aplikacją lub App Store. Użytkownicy muszą wyrazić zgodę na komunikację i mogą z niej zrezygnować.
  • Apple rozszerzy liczbę poziomów cenowych dostępnych dla programistów za subskrypcje, zakupy w aplikacji i płatne aplikacje z mniej niż 100 do ponad 500. Programiści narzekali na minimalną cenę 0,99 dolara dostępną w App Store i niemożność zaoferowania ceny mniejszej niż 0,99 dolara, więc może się to zmienić.
  • Apple zachowa możliwość odwołania się przez programistów od odrzucenia aplikacji na podstawie postrzeganego niesprawiedliwego traktowania. Apple doda zawartość do witryny App Review, aby pomóc programistom lepiej zrozumieć proces odwołań.
  • Apple opracuje roczny raport przejrzystości na podstawie danych ze sklepu App Store, który zapewni istotne statystyki dotyczące procesu oceny aplikacji, w tym liczbę aplikacji odrzuconych z różnych powodów, liczbę dezaktywowanych kont klientów i programistów, obiektywne dane dotyczące zapytań i wyników wyszukiwania oraz liczbę aplikacji usuniętych z App Store.
  • Apple zapłaci deweloperom 100 milionów dolarów za rozstrzygnięcie pozwu, a pieniądze będą rozdzielone w ramach „Funduszu Pomocy dla Małych Deweloperów”. Deweloperzy mogą ubiegać się o kwotę od 250 do 30 000 dolarów na podstawie ich historycznego udziału w App Store. Kwalifikujący się programiści muszą zarobić na amerykańskiej witrynie sklepowej 1 milion dolarów lub mniej na wszystkich swoich aplikacjach w każdym roku kalendarzowym, w którym programiści posiadali konto między 4 czerwca 2015 roku a 26 kwietnia 2021 roku, czyli 99% amerykańskich programistów.

Pozew zbiorowy rozpoczął się jeszcze w 2019 roku, kiedy grupa programistów iOS oskarżyła Apple o wykorzystywanie monopolu App Store do nakładania prowizji „zabijających zyski”. Pozew dotyczył 30-procentowej prowizji pobieranej przez Apple przy sprzedaży w App Store i był w dużej mierze powodem  ogłoszenia programu App Store Small Business pod koniec 2020 roku, który obniżył prowizję pobieraną od małych deweloperów do 15 procent.

Deweloperzy, którzy złożyli pozew, byli również niezadowoleni z minimalnej ceny zakupu aplikacji i zakupów w aplikacji Apple w wysokości 0,99 dolara i zakwestionowali opłatę za dostęp do programu deweloperskiego w wysokości 99 dolarów.

Apple będzie wdrażać te zmiany w oczekiwaniu na zgodę Yvonne Gonzalez Rogers, która nadzoruje sprawę. Rogers zajmuje się również toczącym się pozwem Epic przeciwko Apple.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx