sobota, 13 lipca

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że Apple naciska, by jego nowy pomysł na karty nano-SIM stał się standardem we wszystkich przyszłych urządzeniach korzystających z sieci komórkowych. Firma zyskała poparcie większości europejskich operatorów komórkowych, ale konkurenci na rynku smartfonów – zwłaszcza Motorola, RIM i Nokia – są przeciwni tej idei.

W dążeniu do wprowadzenia swojego pomysłu, Apple obiecał, że nie będzie sobie rościł praw do licencji na nano-SIM, jeśli jego wniosek zostanie zatwierdzony. Po krytyce wielu rywali – zwłaszcza firmy Nokia, która wypowiedziała się przeciwko propozycji – Apple wysłał list do European Telecommunications Standards Institute (ETSI) oferując nieodpłatnie licencje na technologię nano-SIM.

Według „doskonale wiarygodnych źródeł” FOSS Patents, Apple obiecał, że „udzieli nieodpłatnej licencji na wszystkie swoje patenty niezbędne do wprowadzenia nano-SIM, pod warunkiem że propozycja Apple zostanie przyjęta jako standard oraz, że wszyscy inni posiadacze patentów przyjmą te same warunki, zgodnie z zasadą wzajemności. „

Zobowiązania te powinny rozwiać obawy, że Apple stara się o patent na nano-SIM, aby zarobić na nowej technologii. To dowodzi również, że Apple po prostu chce wprowadzić nowy standard, a nie zarabiać na nim pieniądze.

Czy ta deklaracja da zwycięstwo nad rywalami? Pozostaje jeszcze kwestia konieczności przeprojektowania istniejącego sprzętu, aby pomieścić nano-SIM, ale korzyścią tego byłyby mniejsze i cieńsze urządzenia w przyszłości.

ETSI podejmie decyzję na temat nano-SIM jeszcze w tym tygodniu.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx