poniedziałek, 5 grudnia

Apple uzyskał dwuletnią przewagę nad rywalami z branży smartfonów w dziedzinie technologii wykrywania 3D, wynika z nowego raportu we wtorek.

Po rozmowach z trzema dużymi dostawcami części, Reuters szacuje, że producenci telefonów z Androidem będą musieli poczekać do 2019 roku, aby powielić funkcję wykrywania 3D stojącą za Face ID firmy Apple, którą firma zadebiutowała w zeszłym roku w iPhone’ie X.

Producenci Androida mają podobno problemy z pozyskiwaniem laserów z pionową wnęką rezonansową czyli tzw. VCSEL, kluczowego komponentu kamery TrueDepth firmy Apple, którą firma zastosowała w zeszłym roku. W grudniu Apple poinformował, że planuje zainwestować 390 milionów dolarów w Finisar Corp, która dostarcza komponenty do VCSEL.

Apple powiedział, że dzięki tej inwestycji Finisar będzie mógł gwałtownie zwiększyć wydatki na badania i rozwój oraz produkcję VCSEL o dużej skali, które zasilą niektóre z flagowych funkcji telefonu iPhone X, takich jak Face ID, Animoji i tryb portretowy w selfie, a także w funkcjach wykrywania bliskości zastosowanych w AirPods.

Według źródeł Reutersa, Apple początkowo pozyskiwał VCSEL głównie od kalifornijskiego Lumentum co stało się wąskim gardłem ówczesnej produkcji. To również skłoniło do transakcji o wartości 390 milionów dolarów z Finisar.

Inny producent, Ams z siedzibą w Austrii, również spodziewa się, że w przyszłym roku będzie miał dostęp do chipów VCSEL i twierdzi, że wygrał dużą ofertę z jednym z producentem telefonów.

Viavi, jedyny główny dostawca filtrów optycznych potrzebnych do modułów czujników 3D, uważa, że tylko jeden producent mikroukładu Android dostarczy czujnik 3D przed końcem roku kalendarzowego, ale wolumeny będą prawdopodobnie bardzo niskie. Firma oczekuje, że co najmniej dwa telefony z Androidem będą podążać za tym trendem w 2019 roku.

Według październikowego raportu analityka KGI Securities, Ming-Chi Kuo, zainteresowanie producentów smartfonów z Androidem technologią wykrywania 3D potroiły się po tym, jak Apple zaprezentował technologię TrueDepth i technologię Face ID, która prawdopodobnie zastąpi tradycyjne rozpoznawanie odcisków palców Touch ID w przyszłych urządzeniach z systemem iOS.

Apple pracuje podobno nad nowym iPadem z wyższej półki, który będzie zawierał wiele elementów z odnowionego iPhone’a X, w tym wbudowaną obsługę Face ID. Nowe tablet, który prawdopodobnie będzie modelem „Pro” pozbawiony będzie przycisku Home.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx