poniedziałek, 27 maja

Apple nawiązał współpracę z Google, Microsoftem i Mozillą, aby zablokować główny certyfikat przeglądarki internetowej, który był używany przez rząd Kazachstanu do kontrolowania obywateli.

Certyfikat pozwolił władzom monitorować aktywność online ludzi poprzez przechwytywanie i odszyfrowywanie ruchu HTTPS od mieszkańców Nur-Sultan, stolicy Kazachstanu.

Lokalni dostawcy usług internetowych byli zobowiązani do blokowania zagranicznych witryn internetowych, w tym Google i Twittera, chyba że użytkownicy mieli zainstalowany certyfikat, ale Apple i inni producenci przeglądarek wspólnie postanowili zablokować certyfikat informuje ZDNet.

Od czasu blokady Chrome, Edge, Mozilla i Safari odmawiają pracy z tym certyfikatem, a przeglądarki wyświetlają użytkownikom którzy go zainstalowali komunikat o błędzie, informując ich, że certyfikatu nie można użyć, ponieważ nie jest godny zaufania.

Jak zauważa ZDNet, jest to już drugi raz, gdy czterej twórcy przeglądarek zakazali wydawania przez kazachski rząd certyfikatu dotyczącego ataków typu man-in-the-middle. Pierwszy blok pojawił się w sierpniu 2019 roku i miał na celu zablokowanie certyfikatu używanego do przechwytywania ruchu w różnych rosyjskojęzycznych i anglojęzycznych serwisach społecznościowych.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx