piątek, 24 maja

Według przewidywań analityka Apple, Ming-Chi Kuo, Apple planuje wydać w 2024 roku kilka miliardów dolarów na sprzęt wspierający rozwój sztucznej inteligencji. Kuo oczekuje, że Apple wyda „co najmniej” 620 milionów dolarów na serwery w 2023 roku i 4,75 miliarda dolarów na serwery w 2024 roku.

Apple może zakupić w tym roku między 2000 a 3000 serwerów, a w przyszłym roku nawet do 20 000 serwerów. Kuo sądzi, że Apple kupuje serwery wyposażone w procesory Nvidia HGX H100 8-GPU do treningu sztucznej inteligencji generatywnej, a firma planuje w przyszłym roku przesiadkę na procesory B100. Nvidia nazywa swoje procesory H100 platformą superkomputerową do sztucznej inteligencji, a cena jednego z nich wynosi około 250 000 dolarów.

Kuo spekuluje również na temat planów zakupowych Apple i twierdzi, że Apple będzie używać zakupionych i zainstalowanych przez siebie serwerów do treningu dużych modeli językowych, zamiast korzystać z wirtualnych usług hostingu innych dostawców chmurowych w celu poprawy bezpieczeństwa i prywatności. Kuo sugeruje również, że Apple może opracować własne czipy serwerowe, aby zaoszczędzić na kosztach serwerów, ale nie widział dowodów na to, że Apple już nad tym pracuje.

Mimo że Apple wydaje się dokonywać znaczących inwestycji w dziedzinie sztucznej inteligencji, zakupy serwerów Apple pozostaną w tyle za innymi firmami, takimi jak Meta i Microsoft. Apple będzie musiał również zainwestować w koszty związane z pracą, infrastrukturę i wiele innych aspektów. Kuo sugeruje, że Apple będzie musiał wydawać kilka miliardów dolarów rocznie, aby mieć szansę dogonić konkurentów. Kuo twierdzi, że jest „naprawdę zaniepokojony” przyszłością biznesu Apple związanego z generatywną sztuczną inteligencją, jeśli Apple będzie wydawać na nią zaledwie miliard dolarów rocznie, jak sugeruje Mark Gurman z Bloomberga.

W weekend Gurman powiedział, że Apple planuje wydać rocznie miliard dolarów na działania związane ze sztuczną inteligencją. Gurman twierdzi, że Apple pracuje nad nową, inteligentniejszą wersją Siri i dąży do integracji sztucznej inteligencji w wiele aplikacji Apple. Jak twierdzi Jeff Pu, pierwsze oznaki sztucznej inteligencji mogą pojawić się już w iOS 18.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx