środa, 22 maja

Apple opublikował coroczną analizę zapobiegania oszustwom, przedstawiając wgląd w to, w jaki sposób zasady App Store chronią użytkowników przed fałszywymi aplikacjami i innymi problemami bezpieczeństwa.

Firma Apple informuje, że tylko w 2023 roku zapobiegła fałszywym transakcjom na kwotę ponad 1,8 miliarda dolarów, a w latach 2020-2023 łącznie na kwotę 7 miliardów dolarów. Apple zablokował ponad 14 milionów skradzionych kart kredytowych i zablokował możliwość dokonywania dalszych transakcji na ponad 3,3 miliona kont.

W roku 2023 zostało odrzuconych ponad 1,7 miliona aplikacji za niespełnienie standardów Apple dotyczących prywatności, bezpieczeństwa i treści. Zamknięto 118 000 kont deweloperów, w porównaniu do 428 000 w ubiegłym roku. Spadek ten wynika z nowych działań mających na celu zapobieganie tworzeniu fałszywych kont, a ponad 91 000 zgłoszeń deweloperów zostało odrzuconych z powodu podejrzeń o oszustwo.

Zablokowano ponad 153 miliony kont klientów utworzonych przez oszustów, a blisko 374 miliony kont deweloperów i użytkowników zostało dezaktywowanych za oszustwa i nadużycia. Apple informuje, że wykryto i zablokowano 47 000 nielegalnych aplikacji na pirackich witrynach, a także zatrzymano prawie 3,8 miliona prób instalacji lub uruchomienia aplikacji dystrybuowanych nielegalnie za pośrednictwem programu Developer Enterprise Program.

Zespół ds. recenzji aplikacji przejrzał 6,9 miliona zgłoszeń aplikacji w 2023 roku i pomógł 192 000 deweloperom opublikować ich pierwsze aplikacje w App Store. Apple informuje, że nastąpił wzrost liczby aplikacji, które fałszywie przedstawiały się jako nieszkodliwe produkty, a następnie przekształcały się w platformy do pirackiego przesyłania strumieniowego filmów lub nielegalne aplikacje hazardowe. Zespół App Store aktywnie je blokował.

Zidentyfikowano i usunięto niektóre aplikacje finansowe zaangażowane w „złożone i złośliwe” działania powiązane z inżynierią społeczną mające na celu oszukanie użytkowników. Firma Apple informuje, że łącznie 40 000 aplikacji zostało usuniętych za stosowanie metody „przynęta i zamiana” (oferowanie czegoś atrakcyjnego na początku, a następnie zmienianie warunków). Kolejne 38 000 aplikacji zostało odrzuconych z powodu nieudokumentowanych lub ukrytych funkcji, a 375 000 aplikacji zostało odrzuconych z powodu naruszeń prywatności.

Raport Apple pojawia się w następstwie zmian w Unii Europejskiej, które umożliwiły instalowanie aplikacji spoza App Store, omijając część procesu recenzji. Aplikacje dystrybuowane z alternatywnych sklepów lub witryn muszą przejść bezpieczny proces notarialny, ale Apple nie sprawdza ich zawartości. Firma Apple twierdzi, że pobieranie aplikacji spoza App Store naraża użytkowników na oszustwa, wyłudzenia i problemy z prywatnością.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx