sobota, 15 czerwca

Ograniczona gwarancja Apple nie obejmuje uszkodzeń spowodowanych przez płyny, nawet w przypadku produktów wodoodpornych, takich jak iPhone, Apple Watch i niektórych modeli słuchawek AirPods.

Z tego powodu Apple stosuje różne metody w celu wykrycia, czy urządzenie było narażone na działanie płynów. A w najnowszych komputerach Mac, Apple może sprawdzić, czy w portach USB-C wykryto obecność płynów.

Jak zauważa 9to5Mac, macOS Sonoma 14.1 zawiera nowy systemowy proces nazywany „liquiddetectiond”, który, jak sama nazwa wskazuje, może identyfikować, czy komputer był narażony na działanie płynów.  Opisując bardziej szczegółowo, proces działa w tle, zbierając analizy dotyczące wykrywania płynów z każdego portu USB-C na Macu.

Proces jest opisany jako „Wykrywacz płynów i zapobiegania korozji”. Telefony iPhone i iPady posiadają podobną funkcję, która służy do poinformowania użytkownika, gdy wykryje obecność płynów w złączu, co pozwala im natychmiast odłączyć kabel ładowania w celu ochrony urządzenia przed uszkodzeniem.

Jednak w przypadku Maca kod wskazuje, że proces ten jest używany tylko do celów „analizy” i nie jest związany z funkcjami dla użytkowników końcowych. Chociaż Apple w przyszłości może wprowadzić powiadomienie podobne do tego, które już istnieje w systemie iOS, bardziej prawdopodobne wydaje się, że zbierane dane są używane przez techników do określenia, czy Mac jest uprawniony do bezpłatnej naprawy.

Oczywiście jest to kolejny sposób, dzięki któremu Apple może dowiedzieć się, czy Mac był narażony na działanie płynów. Jak opisuje to strona internetowa Apple „Obecne modele laptopów Mac oraz niektórych klawiatur przewodowych i bezprzewodowych Apple mają wskaźniki kontaktu z substancją ciekłą (LCI), które pozwalają określić, czy te produkty miały kontakt z cieczą”.

Wskaźniki te są strategicznie rozmieszczone wewnątrz urządzeń i zmieniają kolor w przypadku kontaktu z cieczami. Umieszczenie cyfrowego detektora cieczy w portach USB-C to kolejny sposób na upewnienie się, że technicy mają rację, twierdząc, że komputer Mac został narażony na działanie płynów.

W tym momencie nie jest jasne, czy nowy proces będzie działać na każdym komputerze Mac z najnowszą wersją systemu macOS, czy tylko z komputerami Mac M3 ze względu na dodatkowe wymagania sprzętowe.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx