czwartek, 21 listopada

Jak informuje Bloomberg, App Store, przeglądarka Safari i system operacyjny iOS zostały formalnie uznane przez komisję Unii Europejskiej za „strażników”, co oficjalnie klasyfikuje je do przestrzegania nowych, rygorystycznych przepisów.

raty-euro

Unijna ustawa o rynkach cyfrowych (DMA) ma na celu ograniczenie władzy przez największe firmy technologiczne. Wyznaczone platformy „strażników” będą teraz objęte zakazem faworyzowania własnych usług w stosunku do usług konkurentów. Platformom tym nie będzie można również łączyć danych osobowych z różnych usług i będą musiały umożliwiać użytkownikom pobieranie aplikacji z alternatywnych platform. W oświadczeniu Apple powiedział Bloombergowi: „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni zagrożeniami dla prywatności i bezpieczeństwa danych, jakie DMA stwarza dla naszych użytkowników”.

Chociaż App Store, Safari i iOS zostały oficjalnie sklasyfikowane jako „strażnicy”, iMessage obecnie pozostaje wyłączony z tej listy. Firma Apple oświadczyła niedawno, że baza użytkowników jej usługi iMessage w Europie może nie być wystarczająco duża, aby uzasadniać włączenie jej do przepisów DMA. Komisja Europejska wraz z Bing i Edge firmy Microsoft bada zasadność tego twierdzenia.

Oprócz usług Apple, Komisja Europejska umieściła na liście także usługi innych firm technologicznych, w tym wyszukiwarkę Google firmy Alphabet, platformę handlową Amazon i TikToka firmy Bytedance, co daje w sumie 22 usługi objęte obecnie przepisami DMA.

Aby zostać sklasyfikowanym jako „strażnik” w ramach DMA, firma musi spełniać określone kryteria, w tym posiadać sprzedaż w całej UE na poziomie co najmniej 7,5 miliarda euro lub kapitalizację rynkową wynoszącą co najmniej 75 miliardów euro. Oznaczenie wymaga również, aby platformy lub usługi miały w UE ponad 45 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie i ponad 10 000 aktywnych użytkowników biznesowych rocznie.

Firmom, które nie zastosują się do nowych przepisów, grozi dochodzenie UE, wysokie kary pieniężne i nałożenie „środków zaradczych behawioralnych lub strukturalnych”. Kary mogą sięgać nawet 10 procent światowego obrotu firmy, a za powtarzające się naruszenia grozi 20 procent kary.

Share.
Subscribe
Powiadom o
guest

2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
robert
robert
1 rok temu

komisja europejska niech sie wali na ryj, nie ma w calej europie drugiego tak upolitycznionego skorumpowanego organu ….. czas na wyjscie z tego eurobur….u

robert
robert
1 rok temu

jak tak dalej pojdzie to KGB zacznie na dobre hulać po ekosystemie Apple-a, wara ! Wszyscy wiemy juz dlaczego Kaspersky tak mocno obciazal systemy komputerowe …..

2
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx