środa, 6 lipca

Nowa funkcja w iOS 14 będzie ostrzegać użytkowników, gdy aplikacje wczytują zawartość schowka. Wraz z wypuszczeniem bety iOS 14 okazuje się, że niektóre aplikacje nadmiernie czytają dane ze schowka.

Na przykład użytkownicy TikTok, którzy dokonali aktualizacji do iOS 14‌, szybko zauważyli ciągłe alarmy ostrzegające ich, że TikTok ma dostęp do schowka co kilka sekund. Po złapaniu, TikTok mówi teraz, że usuwa tę funkcję.

W oświadczeniu wydanym dla The Telegraph TikTok powiedział, że uzyskuje dostęp do schowka w celu zidentyfikowania spamerskiego zachowania.

„Po wydaniu wersji beta systemu iOS 14 w dniu 22 czerwca użytkownicy zobaczyli powiadomienia podczas korzystania z wielu popularnych aplikacji.

„W przypadku TikToka została uruchomiona funkcja zaprojektowana w celu identyfikowania powtarzających się, spamujących zachowań. Już przesłaliśmy zaktualizowaną wersję aplikacji do App Store, usuwając funkcję antyspamową, aby wyeliminować potencjalne zamieszanie.

„TikTok jest zaangażowany w ochronę prywatności użytkowników i przejrzystość działania naszej aplikacji”.

Aktualizacja usuwająca tę funkcję została już przesłana do App Store, a pobranie nowej aktualizacji potwierdza, że TikTok nie uzyskuje już dostępu do schowka.

TikTok nie powiedział, czy funkcja zostanie usunięta z urządzeń z Androidem, ani czy dane ze schowka były kiedykolwiek przechowywane lub przenoszone z urządzeń użytkowników. Inne namierzone aplikacje czytające schowek to Starbucks, Overstock, AccuWeather, kilka aplikacji z wiadomościami i wiele innych.

Przed wydaniem iOS 14 para programistów wszczęła alarm, informując użytkowników i Apple, że aplikacje na iPhone’a i iPada po cichu uzyskują dostęp do schowka. Wygląda na to, że nowa funkcja iOS 14 została dodana w odpowiedzi na te zarzuty, a aplikacje nie są już w stanie po cichu czytać schowka nie informując o tym użytkowników.

iOS 14‌ jest obecnie ograniczony do deweloperów, ale Apple planuje opublikować publiczną wersję beta w przyszłym miesiącu przed jesienną premierą oprogramowania.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx