wtorek, 27 lutego

Aperture-iPhoto-hero-2000px-1000x400

Po środowym, publicznym wydaniu OS X 10.10.3 i nowej aplikacji Zdjęcia dla OS X, Apple zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami usunął Aperture i iPhoto z Mac App Store. Firma Apple ostrzegała, że zatrzyma rozwój obu aplikacji do edycji zdjęć w połowie ubiegłego roku i umieściła informację o tym w Mac App Store kilka miesięcy temu, aby użytkownicy wiedzieli, że aplikacje będą wycofane ze sprzedaży po uruchomieniu aplikacji Zdjęcia.

Obie aplikacje były dostępne do pobrania z Mac App Store niecały dzień po uwolnieniu aplikacji Zdjęcia dla OS X, ale próby uzyskania do nich dostępu poprzez wyszukiwanie nie daje już rezultatów, a klikając w poprzedni link Mac App Store wyświetla komunikat braku dostępności tej pozycji.

Zrzut ekranu 2015-04-11 o 17.14.53

Apple przestał rozwijać Aperture i iPhoto, aby skoncentrować się nad Zdjęciami w OS X, nowym oprogramowaniem do edycji zdjęć, które integruje się z aplikacją Zdjęcia dla iOS i iCloud Photo Library, umożliwiając użytkownikom dostęp do ich kompletu zdjęć na dowolnym urządzeniu.

Zdjęcia dla OS X zostały opisane przez wielu jako doskonały zamiennik dla iPhoto, ponieważ zawierają bardziej zaawansowane narzędzia i działają znacznie szybciej. Użytkownicy Aperture widzą w aplikacji Zdjęcia dla OS X wiele braków, takich jak bardziej zaawansowane narzędzia, lupa czy brak obsługi wtyczek.

Posiadanie jednej, głównej aplikacji do edycji zdjęć, pozwoli Apple skupić się nad jej ulepszaniem, co może przynieść w przyszłości zestaw funkcji, bardziej zgodny z Aperture. Dzięki temu zarówno zwykli użytkownicy oraz profesjonalni fotografowie byliby szczęśliwi.

Zdjęcia dla OS X są dostępne dzięki aktualizacji OS X 10.10.3, a kiedy otworzymy ją po raz pierwszy wyświetlony zostanie monit o migracji z istniejących bibliotek Aperture i iPhoto. Stare aplikacje, Aperture i iPhoto, choć nie otrzymają już aktualizacji poza poprawkami zgodności, mogą być nadal stosowane do celów edycyjnych, zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z nową aplikacją Zdjęcia.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pilifs
pilifs
8 lat temu

„Stare aplikacje, Aperture i iPhoto, […] mogą być nadal stosowane do celów edycyjnych […] w połączeniu z nową aplikacją Zdjęcia.”

Tak średnio bym powiedział. Oto co mnie spotkało po uruchomieniu pierwszy raz programu iPhoto na 10.10.3. Edytowane w iPhoto zdjęcia nie będą się pokazywać w aplikacji Zdjęcia, więc stosowanie obydwu naraz nie wchodzi w grę.

1
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx