poniedziałek, 26 lutego

Senator Stanów Zjednoczonych Michael Bennet napisał dziś list do dyrektorów generalnych Apple i Google, żądając on nich wycofania chińskiego TikToka ze swoich sklepów z aplikacjami ze względów bezpieczeństwa narodowego.

Bennet, demokrata z Kolorado i członek Senackiej Komisji Wywiadu, wysłał list do Tima Cooka z Apple i Sundara Pichai z Google, mówiąc, że żadna firma podlegająca „dyktatom Komunistycznej Partii Chin nie powinna mieć uprawnień do gromadzenia tak obszernych danych o narodzie amerykańskim lub udostępniać treści dla prawie jednej trzeciej naszej populacji”.

Bennet cytuje raport BuzzFeed News z czerwca ubiegłego roku, który sugerował, że inżynierowie TikToka w Chinach mieli dostęp do danych użytkowników z USA między wrześniem 2021 a styczniem 2022. „Wszystko widać w Chinach”, powiedział jeden z pracowników TikToka w nagraniach przejrzanych przez BuzzFeed, z nagraniami odnoszącymi się również do inżyniera „Master Admin” w Chinach, który „ma dostęp do wszystkiego”.

List Benneta kończy się następująco: „Biorąc pod uwagę te poważne i rosnące obawy, proszę o natychmiastowe usunięcie TikToka z odpowiednich sklepów z aplikacjami”.

TikTok od lat znajduje się na celowniku amerykańskich organów regulacyjnych począwszy do nieudanej próby administracji Trumpa, która chciała zablokować aplikację w amerykańskich sklepach z aplikacjami we wrześniu 2020 roku. Jednak obawy dotyczące aplikacji nasiliły się w ciągu ostatnich kilku tygodni kiedy to zarówno Republikanie i Demokraci wezwali urzędników do nałożenia surowszych ograniczeń w zakresie gromadzenia danych lub całkowitego zakazania aplikacji w USA.

Ze swojej strony firma macierzysta TikTok, ByteDance, przedstawiła w sierpniu plan szczegółowo opisujący, w jaki sposób planuje uniemożliwić chińskiemu rządowi dostęp do danych użytkowników z USA oraz w jaki sposób zaoferuje rządowi USA nadzór nad platformą. Administracja Bidena nie odpowiedziała jeszcze na plan firmy.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx