Kiedy na rynek trafiają nowe tablety, takie jak iPad Air 2 i iPad mini 3 mamy do podjęcia jedną z trudniejszych decyzji. Czy warto zaktualizować nasz obecny model na najnowszy i najlepszy. Jeśli macie nieograniczone fundusze, można po prostu kupić wszystko. Większość z nas nie jest jednak na takim poziomie, więc sprawdzamy nowe funkcje, porównujmy je do tych, co już mamy, i decydujemy czy różnica jest warta ceny zupełnie nowego urządzenia. Więc jaka jest zatem różnica między Waszym obecnym iPadem i nowymi modelami?
Od kiedy Steve Jobs zaprezentował go po raz pierwszy podczas specjalnego wydarzenia w 2010 roku, iPad jest stale poprawiany w ten czy inny sposób. IPad 2 stał się cieńszy, lżejszy i szybszy. IPad 3 otrzymał wyświetlacz Retina i LTE. IPad 4 dostał złącze Lightning. IPad mini wrócił z powrotem technicznie do iPada 2, ale w znacznie mniejszej obudowie. IPad mini 2 wniósł na mniejszy ekran rozdzielczość Retina, a iPad Air stał się większym iPadem jednak zauważalnie mniejszym. Obecny iPad mini 3 i iPad Air 2 otrzymał złoty kolor obudowy, dotykowy czujnik Touch ID, a w przypadku tego ostatniego, jeszcze potężny, nowy procesor A8X firmy Apple.
Kliknij aby powiększyćKompatybilność z iOS 8
Możliwość uruchomienia najnowszego systemu iOS 8 i zgodność aplikacji z iOS 8 jest zazwyczaj ważnym czynnikiem, gdy mówimy o aktualizacji iPada. Jednak w tym roku firma Apple postanowiła wspierać sporo urządzeń, aż od oryginalnego iPada mini z 2012 roku i iPada 2 z 2011 roku. Tak więc, prawie każdy urządzenie będzie zgodne z wszystkimi nowymi aplikacjami w tym i w przyszłym roku. Na oryginalnym iPadzie, nie można już było nawet uruchomić iOS 7, więc tym bardziej nie mowy o iOS 8. Zatem jeśli korzystacie jeszcze z pierwszego iPada z 2010 roku bezwzględnie powinniście go uaktualnić.
Wyświetlacz Retina
IPad 2 i pierwszy iPad mini mają standardowe wyświetlacze 1024×768 pikseli. Tak więc, choć oba są podobnie zasilane i na obu można uruchomić aplikacje iOS 8, nie będą one wyglądać tak dobrze, jak ich odpowiedniki na wyświetlaczu Retina. Jest to najbardziej widoczne w małym tekście w książkach i na stronach internetowych, cienkich liniach i innych elementach interfejsu. Nawet zdjęcia nie wyglądają tak ostro i wyraźnie na standardowych wyświetlaczach, jak ma to miejsce na Retinie.
Procesory Apple A7 i A8
Oryginalny iPad zadebiutował pierwszym chipsetem sygnowanym przez Apple A4. IPad 2 wprowadził układ A5 i on został również wykorzystany w iPadzie mini. IPad 3 pojawił się już z chipem A5X, który dzięki wysokiej gęstości wyświetlacza Retina mógł walczyć z dużym obciążeniem graficznym. IPad 4 otrzymał procesor Apple A6X z niestandardowym CPU i dużą mocą. IPad Air, iPad mini 2 i iPad mini 3 mają 64-bitowy procesor Apple A7 z koprocesorem ruchu Apple M7, te same chipy trafiły zresztą do iPhone’a 5S. To naprawdę bestie.
IPad Air 2 ma drugą generację 64-bitowego procesora firmy Apple A8X i zaktualizowany koprocesor ruchu M8. I jeśli A7 to bestia, to A8X jest już potworem. Jeśli macie zatem pierwszego iPada, na pewno zechcecie go już zaktualizować. Jeśli posiadacie iPada mini, iPada 2 lub iPada 3 to mocno powinniście rozważyć już ich aktualizację.
Wsparcie sieci 4G LTE
Oryginalny iPad i iPad 2 nie oferuje wsparcia sieci LTE 4G. IPad 3 już je otrzymał, jednak w bardzo ograniczonym zakresie, który nie oferował wsparcia LTE poza Ameryką Północną. IPad 4 i iPad mini otrzymały już dobre wsparcie dla międzynarodowych pasm LTE. IPad Air i iPad mini 2 otrzymał jeszcze więcej pasm, a iPad Air 2 oferuje najlepszą obsługę LTE, a w tym jeszcze wsparcie LTE Advanced.
Jeśli zatem zależy Wam na szybkim internecie LTE i jesteście posiadaczami iPada 2 lub iPada 3, warto znów rozważyć aktualizację urządzenia.
Złącze Lightning
Oryginalny iPad, iPad 2 i iPad 3 mają jeszcze stare, 30-pinowe złącze. Wszystkie obecne i nowe urządzenia iOS korzystać będą z całkowicie nowego złącza Lightning i to właśnie pod takie złącze produkowane będą wszelakie dodatkowe akcesoria. Wygodniejsze jest także posiadanie w domu urządzeń, które wykorzystują jeden rodzaj przewodu do ładowania. Zatem jeśli posiadacie jeden z wymienionych iPadów, warto rozważyć ich aktualizację.
Touch ID
Żaden z iPadów poprzedniej generacji nie posiada dotykowego czujnika Touch ID. Są one dostępne tylko w nowym iPadzie Air 2 i i Padzie mini 3. Z Touch ID można nie tylko odblokować iPada, ale odciskiem palca zezwolić na zakupy w iTunes i App Store. Można nim również uwierzytelnić aplikacje firm trzecie, takich jak menedżer haseł. Jest to w sumie wygodne rozwiązanie, jeśli macie pozytywne doświadczenia z Touch ID w iPhone’e 5S.
Jeśli macie oryginalnego iPada, iPada 2, iPada 3, iPada 4 lub iPada mini, to w połączeniu z innymi ulepszeniami, Touch ID może być powodem, aby je uaktualnić. Jeśli posiadacie iPada Air lub iPada mini 2, to warte są one uaktualnienia jedynie pod warunkiem, że nie potraficie już żyć bez Touch ID.
Czy powinieneś upgradować urządzenie posiadając oryginalnego iPada?
Absolutnie zalecam.
Oryginalny iPad, wydany w 2010 roku, był niesamowity produktem w tamtym czasie, ale ten czas już minął. Nie dostał aktualizacji oprogramowania od iOS 5 w 2011 roku i już nigdy go nie dostanie. Nie posiada wsparcia LTE, aparatu, brak złącza Lightning i ostatecznie brak wyświetlacza Retina. Bardzo niewiele, jeśli w ogóle jakieś aplikacje będą go wspierać w niedalekiej przyszłości.
Czy powinieneś upgradować urządzenie posiadając iPada 2?
Zdecydowanie zalecane.
IPad 2 nie posiada złącze Lightning, nie ma opcji LTE, nie posiada wyświetlacza Retina. Nie posiada również nowoczesnego procesora firmy Apple. Choć może jeszcze uruchomić iOS 8 to pewnie będzie to ostatni system jaki będzie przez niego wspierany.
Jeśli żadna z powyższych rzeczy Was nie przekonuje do wymiany iPada 2 na nowszy, to warto wspomnieć że działanie większości aplikacji będzie na nim znacznie wolniejsze. Jeśli chcecie posiadać urządzenie, które znów posłuży Wam przez kilka lat należy rozważyć aktualizację.
Czy powinieneś upgradować urządzenie posiadając iPada 3?
Zalecane
IPad 3 ma już wyświetlacz Retina i ograniczone wsparcie dla LTE, które niestety nie działa w Polsce. Jednakże, procesor A5X firmy Apple jest w pełni obciążany próbując sprostać zapotrzebowaniu na ogromny wyświetlacz, co sprawia, że urządzenie jest coraz mniej idealne dla rozbudowanych gier czy innych, intensywnych graficznie operacji. Brakuje również złącza Lightning, a urządzenie jest nieco grubsze i cięższe niż iPad 2. Działa na nim iOS 8, choć już pewnie nie tak idealnie.
Wydany wiosną 2012 roku, iPad 3 nie jest w żaden sposób stary, jednak stał się już nieaktualny. To perfekcyjny tablet dla większości ludzi, ale ze względu na wyśrubowane GPU nie jest dobry dla wszystkich. Prawdopodobnie można przeczekać z nim kolejny rok lub więcej, ale jeśli masz trochę pieniędzy do dodania po sprzedaży tego modelu zdecydowanie warto go już uaktualnić.
Czy powinieneś upgradować urządzenie posiadając iPada mini?
Zalecane
Oryginalny iPad mini posiada już złącze Lightning, ale brakuje mu wyświetlacza Retina. Choć ma LTE, to procesor Apple A5 ma już trzy pokolenia. Można na nim uruchomić iOS 8, ale nie jest to już działanie w pełni płynne. To dobry tablet, ponieważ Apple nadal go sprzedaje, ale dawno przestał być najlepszym tabletem.
Możesz jeszcze rok przeczekać korzystając z iPada mini, jednak jest to już leciwa platforma i jeśli masz pieniądza i chcesz mieć coś najnowszego i najszybszego to warto rozważyć zarówno iPada Air 2 i iPada mini 3.
Czy powinieneś upgradować urządzenie posiadając iPada 4?
Niekoniecznie
IPad 4 jest dobrym tabletem. Ma nie tylko wyświetlacz Retina, ale jego chipset A6X firmy Apple ma więcej niż wystarczająco dużo koni mechanicznych, aby go pociągnąć. Wspiera obsługę większej ilości pasm LTE więc działa już i w Polsce oraz posiada złącze Lightning. Jednakże, jest to procesor który ma już dwa pokolenia, a i jego konstrukcja jest o wiele cięższa niż nowego iPada Air 2.
Jeśli żadna z powyższych rzeczy Wam nie przeszkadza, nie macie problemu. Możecie dalej cieszyć się w pełni działającym sprawnie iPadem 4 i czekać na kolejne modele. Jeśli jednak chcecie korzystać z 64-bitowej architektury i Touch ID, można rozważyć uaktualnienie do iPada Air 2.
Czy powinieneś upgradować urządzenie posiadając iPada Air lub iPada mini 2?
Tylko jeśli chcecie złoty kolor, więcej pamięci i/lub Touch ID.
Jedyna różnica między iPadem mini 2 i iPadem Mini 3 jest złota opcja obudowy oraz Touch ID. Różnice między iPadem Air i iPadem Air 2 polegają na zmniejszeniu wagi, ulepszeniu procesora A8X, złotym kolorze i Touch ID.
Tak czy inaczej ostateczna decyzja leży w Waszych rękach,
Czyli jak ja mam Ipada mini retina to już mam 2 ? Czy były jedynki z retiną ?
iPad mini Retina to własnie iPad mini 2. Apple zrobił trochę zamieszania z tym nazewnictwem 😉
z AIR do AIR 2 to średnia zamiana, prędkość urządzeń zapewne różnią się dosłownie sekundami , których i tak nie dostrzeżemy nie mając w domu dwóch urządzeń obok siebie. TouchID w tablecie chyba nie jest aż tak potrzebnym wyposażeniem jeżeli urządzenie spędza cały czas na kanapie i korzysta z niego cała rodzina, a może się to stać uciążliwe, gdy syn/córka/brat/siostra/żona będzie codziennie latać po odcisk naszego palca do odblokowania urządzenia, co nie zmienia faktu kiedy zabierzemy iPada na wakacje, będzie on bardziej bezpieczny.. 😉 Lecz czy to jest tak bardzo potrzebne aby aktualizować z air do 2 ? 🙂