środa, 17 lipca

Rozwiązania inteligentnego domu w zakresie instalacji grzewczej są jednymi z najczęściej wybieranych przez Polaków (Raport o budowie domów, Oferteo 2018). Przyczyna tego zainteresowania jest prosta – produkty z tej kategorii przyczyniają się do oszczędności pieniędzy oraz zwiększają komfort życia.

Mimo tego wciąż jest wiele osób, które mają wątpliwości, np. w kwestii instalacji inteligentnych termostatów. Czas zatem rozprawić się z pięcioma najpopularniejszymi mitami na temat inteligentnego ogrzewania.

  1. Rozwiązania inteligentnego ogrzewania są drogie

Produkty smart home, a w szczególności te wspierające inteligentne ogrzewanie, należy traktować jako inwestycję. Wykorzystując harmonogramy czy zdalną obsługę urządzenia, użytkownicy mogą ogrzewać dom lub mieszkanie tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne. W zależności od nawyków i stylu życia konkretnego użytkownika, inwestycja ta prędzej czy później się zwróci. Zgodnie z badaniami firmy Netatmo, aż 3 na 4 użytkowników technologii inteligentnego ogrzewania odnotowało niższe rachunki za energię (Badanie satysfakcji klientów Netatmo 2018).

  1. Rozwiązania inteligentnego ogrzewania są trudne w instalacji

Producenci urządzeń smart home wciąż dążą do tego, aby wszyscy użytkownicy mogli w łatwy sposób je zainstalować bez pomocy specjalisty. Coraz częściej tworzą w tym celu specjalne poradniki wideo, przeprowadzające krok po kroku przez proces instalacji. Odkręcenie starej głowicy na kaloryferze i instalacja nowej to kwestia kilku minut. Potem pozostaje jedynie konfiguracja urządzenia za pomocą dedykowanej aplikacji i urządzenie jest gotowe do użycia.

  1. Rozwiązania inteligentnego ogrzewania są trudne w użytkowaniu

Użytkownicy, którzy nie mają obycia z nowymi technologiami, mogą myśleć, że urządzenia inteligentnego domu są skomplikowane w użytkowaniu. W rzeczywistości obsługa urządzeń inteligentnego ogrzewania jest banalnie prosta. Wystarczy jedynie smartfon, laptop lub komputer stacjonarny i aplikacja. Za pomocą tej ostatniej ustawia się podstawowe parametry, jak np. pożądane temperatury w poszczególnych pomieszczeniach i o określonych porach czy godziny, w których ogrzewanie ma zostać wyłączone lub zredukowane. Część aplikacji jest dostępna również w języku polskim, np. Energy Netatmo, co dodatkowo ułatwia korzystanie z urządzeń. 89% użytkowników tych rozwiązań docenia wygodę płynącą z ich stosowania.

  1. Rozwiązania inteligentnego ogrzewania nie współpracują ze starszymi instalacjami

Firmy, które tworzą produkty smart home, doskonale zdają sobie sprawę, że bardzo duża część domów oraz mieszkań wyposażona jest w kilkudziesięcioletnie instalacje grzewcze. Dążą zatem do tego, aby urządzenia mogły współpracować z możliwie największą liczbą instalacji. W zestawach zawierających np. głowice na kaloryfery znajduje się komplet adapterów, które umożliwiają dopasowanie sprzętu do większości systemów grzewczych. Na stronach internetowych niektórych producentów użytkownicy mogą samodzielnie sprawdzić, czy dane urządzenie jest kompatybilne z ich kaloryferem.

  1. Inteligentne rozwiązania gromadzą prywatne dane i są podatne na ataki hakerów

Użytkownicy obecnie przykładają dużą wagę do prywatności i ochrony danych. Są producenci, którzy są tego świadomi i gromadzą tylko te dane, które faktycznie mogą pomóc w zwiększeniu komfortu użytkowników. Są one dodatkowo szyfrowane, a urządzenia otrzymują regularne aktualizacje oprogramowania. Inteligentny termostat nie potrzebuje do działania informacji o tym, jak nazywa się użytkownik, ile ma lat czy gdzie pracuje.

Czasy, w których instalacja urządzeń smart home wiązała się z kuciem w ścianach czy wymianą instalacji elektrycznej, minęły bezpowrotnie. Dziś już nie trzeba specjalistów, aby prostymi środkami znacząco zwiększyć komfort życia i jednocześnie zaoszczędzić na rachunkach. Inteligentny dom jest dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Netatmo to jeden z liderów rynku smart home, tworzący proste, estetyczne oraz inteligentne rozwiązania dla bezpieczniejszego i wygodniejszego domu. Misją firmy jest wprowadzenie użytecznej technologii do miejsca najbliższego ludziom – ich własnego domu. Aby tego dokonać, Netatmo przestrzega czterech zasad, które są wpisane w DNA firmy:

  • Solidne wykonanie: bez planowanego postarzania produktu;
  • Prywatność: gwarancja ochrony danych już na etapie koncepcji produktu;
  • Niezawodność i użyteczność: ułatwianie codziennego życia;
  • Przemyślane powiadomienia: tylko ważne informacje.

Od 2012 roku Netatmo wprowadziło na rynek trzynaście urządzeń i akcesoriów w celu zaspokojenia głównych potrzeb branży inteligentnego domu. Firma udostępnia wachlarz rozwiązań do automatyzacji domowej i ułatwiania codziennego życia. W uzupełnieniu do swojej głównej linii produktowej, Netatmo współpracuje z branżowymi liderami w ramach programu „with Netatmo”. Program pozwala firmie rozwijać się strategicznie w nowych obszarach dzięki zintegrowanym, inteligentnym rozwiązaniom, które wpasowują się w infrastrukturę domu. Netatmo sprawia, że codzienność w domu staje się lepsza, prostsza i łatwiejsza.

W listopadzie 2018 roku Netatmo dołączyło do Grupy Legrand – jednego z globalnych liderów w branży elektroinstalacyjnej oraz infrastruktury cyfrowej budynków. 

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx