piątek, 12 lipca

Specjalista firmy Bitdefender tworzącej oprogramowanie antywirusowe wykazał, że prawie 19% aplikacji iOS ma dostęp do książki kontaktów bez wiedzy użytkownika – lub zgody – jeśli ich używasz, a 41% śledzi ich położenie. Co gorsze, ponad 40% z nich nie szyfruje danych, które zostały w ten sposób zebrane.

Jednak to wszystko się zmieni, gdy iOS 6 zadebiutuje jeszcze w tym roku. Bitdefender przejrzał ponad 65 000 aplikacji iOS dostępnych obecnie do pobrania z App Store i stwierdził, że 18,6% z nich ma dostęp do wszystkich danych kontaktowych w książce adresowej, nie pytając o zgodę, a nawet nie informując o swoich działaniach. Ponadto, około 41% śledzi położenie użytkownika bez jego zgody.

Wiele z tych danych jest przechowywana przez deweloperów – z różnych powodów – i tylko 57,5% z nich szyfruje te dane. Oznacza to, że pozostałe 42,5% nie chroni swoich danych w ogóle, pozostawiając je otwarte dla każdego hakera, który chce dostać je w swoje ręce.

To wszystko jednak ma się zmienić wraz z systemem iOS 6. Po całej aferze Apple z aplikacją Path, postawiono na nowe funkcje ochrony prywatności w ramach zbliżającego się oprogramowania, które ma na celu zwalczanie tego problemu.

Podczas korzystania z aplikacji iOS po raz pierwszy, iOS 6 poprosi o zgodę, gdy aplikacja będzie próbowała uzyskać dostęp do książki adresowej, lokalizacji, a nawet Rolki Aparatu, więc użytkownik będzie wiedział dokładnie, które aplikacje uzyskują dostęp do jego danych i na które wyraża on zgodę.

Nadal istnieje jednak obawa o ich szyfrowanie, ponieważ nie ma możliwości poznania czy aplikacja, której użytkownik daje zgodę na dostęp do danych szyfruje je czy też nie. Niestety, dopóki firma Apple nie zmusi deweloperów do robienia tego, nigdy nie będziemy mieli tej pewności.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Oski
Oski
11 lat temu

Nie wiem jakie to pocieszenie, że w iOS6 jest wprowadzone zabezpieczenie. Póki co, ktoś już ma moją książkę adresową i nawet o tym nie wiem. Pomija fakt kontrolowania mojego położenia, lokalizacji. Fajny szajs, czas przesiąść się na coś innego. Apple nie jest godne zaufania. Niestety…

papcio24
papcio24
Reply to  Oski
11 lat temu

Posiadając Androida oczywiście masz pewność, że nikt nie ma dostępu do twojej książki adresowej i innych danych oraz szyfruje twoje dane. Zastanów się co piszesz. Należy po prostu instalować i używać te aplikacje, które naprawdę potrzebujesz.

2
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx