sobota, 21 maja

Dziś mija dziesiąta rocznica kiedy to Steve Jobs zaprezentował pierwszego iPhone’a na Macworld w San Francisco. Od tego momentu stał się on jednym z najbardziej kultowych urządzeń w historii Apple, a Jobs przedstawił urządzenie tak, jakby to były trzy oddzielne produkty: szerokoekranowy iPod z przyciskami dotykowymi, rewolucyjny telefon komórkowy i przełomowe urządzenie do komunikacji internetowej.

Apple rozpoczął sprzedaż iPhone’a sześć miesięcy później, a niemal dekadę później, firma sprzedała ich grubo ponad miliard do klientów na całym świecie. Sprzedaż iPhone’a nadal rosła w ujęciu rocznym do 2016 roku, kiedy to smartfon przeżywał swój pierwszy w historii spadek sprzedaży w stosunku rok do roku. Niemniej jednak, iPhone pozostaje najbardziej udanym produktem Apple i stanowi 60% całkowitego przychodu spółki w ostatnim kwartale.

„IPhone jest istotną częścią życia naszych klientów, a dziś bardziej niż kiedykolwiek jest zdefiniowanym sposobem komunikowania się, rozrywki, pracy i życia,” powiedział Tim Cook, CEO Apple. „IPhone wyznaczył standardy dla komputerów przenośnych w swojej pierwszej dekadzie, a my dopiero zaczynamy. Najlepsze jest jeszcze przed nami.”

Apple zachwiał branżą telefonii komórkowej, która wtedy była zdominowana przez innych producentów takich jak Nokia i BlackBerry, dwie firmy, które są obecnie praktycznie nieznaczące na rynku. Jobs miał zamiar uderzyć w ówczesne telefony, które nie były „takie smart” i „nie były tak łatwe w obsłudze”, krytykując przestarzałe funkcje sprzętowe takie jak fizyczna klawiatura i rysik. Wprowadził z kolei rewolucyjną nową technologię Multi-Touch przyjętą gromkimi brawami.

Od tamtej pory, Apple każdego roku poprawia swojego iPhone’a dodając kilka nowych funkcji:

• 2008: App Store i obsługa sieci 3G
• 2009: nagrywanie filmów i Osobisty Hotspot
• 2010: Wyświetlacz Retina
• 2011: Siri oraz iCloud
• 2012: Wyższy ekran 4-calowy, złącze Lightning i LTE
• 2013: Touch ID
• 2014: Większe 4,7-calowe i 5,5-calowe ekrany
• 2015: 3D Touch, Live Photo oraz nagrywanie wideo 4K
• 2016: wodoodporność i podwójny obiektyw aparatu w iPhone’ie 7 Plus

„To niesamowite, że już od pierwszego iPhone’a aż do dzisiejszego, najnowszego iPhone’a 7 Plus pozostał on złotym standardem, z którym porównywane są wszystkie inne smartfony. Dla wielu z nas, iPhone stał się najbardziej istotnym urządzeniem w życiu i kochamy go „, powiedział Philip Schiller, wiceprezes Apple ds. marketingu.

Oczekuje się, że 2017 będzie przełomowym rokiem dla iPhone’a, a plotki sugerują, że co najmniej jeden nowy model będzie zaprezentowany ze szklaną obudowę i zakrzywionym wyświetlaczem OLED. Urządzenie może być pozbawione ramek wyświetlacza bez fizycznego przycisku Home z czytnikiem Touch ID osadzonym bezpośrednio na wyświetlaczu zarówno opatentowanym przez Apple i możliwym technicznie. Inne funkcje obejmują podobno ładowanie bezprzewodowe, czytnik twarzy lub tęczówki oraz pionowy, podwójny obiektyw aparatu zdolny do zdjęć z efektami 3D.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx
()
x