wtorek, 27 lutego

Wydawałoby się, że Apple to firma, o której wiedzą wszystko nawet jej zatwardziali — zazwyczaj androidowi — przeciwnicy. Czy oby na pewno? Zebraliśmy dla Was 15 mało znanych ciekawostek na temat potentata z Cupertino. Znaliście je wszystkie?

Fakt 1.

Pierwsze logo Apple’a wcale nie przedstawiało dobrze nam znanego nadgryzionego jabłuszka, a odkrywcę trzech zasad dynamiki, Isaaca Newtona, siedzącego pod jabłonią. Projekt Ronalda Wayne’a, czyli jednego z założycieli  firmy, nie spodobał się jednak Steve’owi Jobsowi, dlatego ostatecznie zdecydowano, że znakiem firmowym Apple zostanie samo jabłko.

Fakt 2.

Skoro o Ronaldzie Waynie mowa;  fakt jego odejścia z Apple’a zaledwie 3 tygodnie po założeniu firmy uznawany jest za jeden z największych błędów inwestycyjnych w historii biznesu. Sprzedając wówczas 10% swoich udziałów za 800 dolarów, stracił… prawie 50 milionów razy tyle! Dziś jego akcje wyceniane są bowiem na ponad 35 miliardów dolarów.

Fakt 3.

Czy wiesz, że technologie to niejedyne, czym zajmowało się w swojej historii Apple? W 1986 firma wypuściła bowiem limitowaną kolekcję ubrań i akcesoriów, która szybko zniknęła ze sklepowych półek.

Fakt 4.

W ciągu jednej doby sprzedaje się ponad 800 tysięcy iPhonów. Daje to ok. 570 smartfonów na minutę! Wbrew pozorom najpopularniejszym telefonem Apple’a nie jest obecnie flagowy iPhone XS, a jego budżetowa wersja – iPhone XR.

Fakt 5.

Jednym z prezesów Apple’a był przez wiele lat John Sculley, prezes Pepsi. Legenda głosi, że tym, co przekonało Sculleya do zmiany pracy, były słowa Jobsa, który powiedział: Naprawdę chcesz do końca życia sprzedawać słodzoną wodę czy wolisz zmieniać świat razem ze mną?

Fakt 6.

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego podczas prezentacji kolejnych odsłon iPhone’a na zdjęciu wyświetlacza urządzenia pojawia się godzina 9:41? Odpowiedź jest prosta. Jobs założył, że jego wystąpienie powinno trwać dokładnie tyle minut. Zależało mu, żeby godzina prezentacji produktu była taka sama, jak na pokazywanym wyświetlaczu.

Fakt 7.

Tuż po premierze pierwszego iPhone’a w 2007 roku Jobs podarował po flagowcu wszystkim pracownikom, którzy pracowali w jego firmie co najmniej od 12 miesięcy.

Fakt 8.

Komputery Maka mają specjalne czujniki, wykrywające dym papierosowy. Jeśli zdarzyło Ci się „puścić dymka”, korzystając z laptopa z logiem nagryzionego jabłuszka, istnieje duża szansa, że w razie jego awarii nie będziesz mógł skorzystać z przysługującej mu gwarancji. Apple tłumaczy to troską o zdrowie pracowników, którzy mieliby mieć kontakt ze szkodliwym dla siebie dymem.

Fakt 9.

Nie tylko Steve Jobs słynął z tego, że na każdej prezentacji pojawiał się w tym sam nieodłącznym zestawie – czarnym golfie, levisach i oldschoolowych New Balance’ach. Podobną taktykę przyjął główny projektant Apple’a, Jonathan Ive (to właśnie jemu zawdzięczamy design większości najpopularniejszych produktów Apple’a), którego zazwyczaj można spotkać ubranego w szary t-shirt od G-Star.

Fakt 10.

Jedynie 10% użytkowników iPhone’a deklaruje, że ich następny model smartfona będzie posiadał Androida.

Które z informacji okazały się dla Was największym zaskoczeniem? Dajcie znać w komentarzach!

Artykuł powstał we współpracy z siecią sklepów NEONET, który kilka tygodni temu został autoryzowanym sprzedawcą produktów Apple’a.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx