czwartek, 11 kwietnia

Jak informuje Reuters, Apple zapłaci 50 milionów dolarów, aby rozstrzygnąć pozew zbiorowy z 2018 roku w sprawie wadliwych klawiatur motylkowych używanych w komputerach MacBook w latach 2015-2019.

Użytkownicy w Kalifornii, na Florydzie, Illinois, Michigan, New Jersey, Nowym Jorku i Waszyngtonie twierdzili, że Apple wiedział o wadliwym mechanizmie motylkowym i ukrywał go, kontynuując sprzedaż komputerów z tą klawiaturą.

Modele MacBook Pro, MacBook Air i MacBook posiadały klawiaturę motylkową w latach 2015 i 2016, a Apple chwali się cienką klawiaturą oraz doskonałym wyczuciem klawiszy i stabilnością. Niedługo po wypuszczeniu tych klawiatur klienci dowiedzieli się, że są one podatne na awarie.

Tysiące klientów napotkało problemy z wielokrotnie wybieranymi literami, sklejaniem się lub awarią klawiszy, gdy kurz lub inne drobinki dostały się do mechanizmu motylkowego, co wywołało ogromne kontrowersje dotyczące technologii motylkowej.

Apple ostatecznie w czerwcu 2018 roku postanowił uruchomić program naprawy klawiatur, ale obejmował on tylko modele MacBook, MacBook Pro i MacBook Air przez cztery lata, a Apple wymieniłby tylko klawiatury motylkowe na inną klawiaturę motylkową, więc niektórzy klienci napotykali powracające awarie, które nie są już nie objęte programem. Pozew twierdził, że program naprawczy Apple nie był wystarczający.

klawiatura-apple

Apple próbowało poprawiać mechanizm motylkowy, aby był bardziej wytrzymały i powstały jej trzy generacje, jednak wszystkie miały problemy. Firma ostatecznie zaczęła zastępować klawiatury motylkowe klawiaturami z mechanizmem nożycowym i wycofała ostatnią klawiaturę motylkową w 2020 roku. Obecnie wszystkie dostępne modele komputerów Mac wykorzystują bardziej niezawodny mechanizm przełączników nożycowych, który poprzedza klawisze motylkowe.

Pozew obejmuje tylko klientów w wyżej wymienionych stanach, a prawnicy oczekują maksymalnych wypłat w wysokości 395 dolarów dla klientów, którzy wymienili kilka razy klawiatury, 125 dolarów dla osób, które wymieniły raz klawiaturę i 50 dolarów dla osób, które wymieniły pojedyncze klawisze. Ugoda ma charakter wstępny i będzie musiała zostać zatwierdzona przez sędziego nadzorującego sprawę.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx