poniedziałek, 27 marca

Zespół Picodi.com już kolejny rok zestawił aktualne ceny najnowszego iPhone’a 13 Pro (128 GB) z zarobkami w różnych krajach i obliczył, jak długo muszą pracować mieszkańcy tych krajów, aby pozwolić sobie na zakup nowego flagowca od Apple.

Choć ceny tegorocznych modeli pomimo sygnałów, że mogą wzrosnąć pozostały na tym samym poziomie co zeszłoroczne modele, to jednak każdego roku wzbudzają liczne komentarze i kontrowersje. Co więcej, cena modelu Pro jest taka sama sama jak modelu 11 Pro wypuszczonego dwa lata temu. Zatem finalna opinia o tegorocznych cenach jest mocno dyskusyjna.

Wróćmy jednak do zestawienia. W Polsce oficjalna cena iPhone’a 13 Pro w wersji podstawowej (128 GB) wynosi 5 199 złotychPodobnie jak rok temu, producent nie dołączy do zestawu ani ładowarki, ani słuchawek. Nie dotyczy to jedynie Francji, gdzie ze względu na lokalne prawo, Apple w dalszym ciągu musi dokładać słuchawki.

iphone-index-2021-pl

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS, przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosi 5 848 zł brutto (4 211 zł na rękę). Zatem aby móc kupić tegorocznego flagowca Apple iPhone 13 Pro, statystyczny Polak musiałby pracować 25,9 dnia (zakładając, że przeznacza na ten zakup całą zarobioną kwotę). W porównaniu ze wskaźnikiem sprzed roku, Polska poprawiła wynik o 2,4 dnia.

Tak wyglądał wskaźnik iPhone’a w Polsce w ostatnich latach:

  • 2018 – 32,5 dnia
  • 2019 – 31,8 dnia
  • 2020 – 28,3 dnia
  • 2021 – 25,9 dnia

Najszybciej na iPhone’a zarobią mieszkańcy Szwajcarii – zaledwie w 4,4 dnia. Statystyczny Amerykanin będzie mógł sobie pozwolić na zakup nowinki po przepracowaniu 5,9 dnia, a Australijczyk – po 6,4 dnia.

Spośród uwzględnionych krajów, najgorszy wynik uzyskała Turcja, gdzie iPhone jest równowartością 92,5 dnia roboczego. Drugi i trzeci najgorszy wynik należy do Filipin i Brazylii – 90,2 i 79,2 dnia odpowiednio.

Metodologia i źródło danych

Index iPhone’a to coroczny wskaźnik relacji cen iPhone’a do wynagrodzeń, prowadzony przez Picodi.com od 2018 roku.

Wskaźnik iPhone’a 2021 został obliczony na podstawie oficjalnych cen iPhone’a 13 Pro (z pamięcią 128 GB), podanych przez lokalne oddziały Apple lub autoryzowanych sprzedawców. Przeciętne wynagrodzenia pochodzą ze stron internetowych urzędów statystycznych lub odpowiednich ministerstw i są aktualne na dzień upublicznienia cen iPhone’a w danym kraju. Płace netto uzyskano za pomocą lokalnych kalkulatorów wynagrodzeń. Miesięczne wynagrodzenie podzieliliśmy przez 21 – średnią liczbę dni roboczych w miesiącu. W krajach, gdzie urzędy statystyczne posługują się stawkami tygodniowymi, wynagrodzenie podzieliliśmy przez 5.

Oczywiście wyliczenia są średnią co oznacza, że wciąż dla jednych osób to będzie znacznie dłużej, dla innych zdecydowanie krócej.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx