czwartek, 8 czerwca

Wśród plotek, że Apple pracuje nad funkcją CarKey dla iPhone’a, konsorcjum Car Connectivity ogłosiło dzisiaj, że ich specyfikacja Digital Key Release 2.0 oparta na NFC została sfinalizowana i udostępniona jej członkom, w tym firmie Apple.

Specyfikacja pozwala urządzeniom mobilnym przechowywać, uwierzytelniać i udostępniać cyfrowe klucze do pojazdów z kompleksowym bezpieczeństwem i prywatnością. Specyfikacja obejmuje obsługę trybu niskiego zużycia energii, co oznacza, że pojazd można odblokować za pomocą smartfona, który niedawno się rozładował.

Idąc dalej, konsorcjum opracowuje specyfikację Digital Key 3.0 opartą zarówno na Bluetooth LE, jak i paśmie ultra szerokopasmowym, aby umożliwić pasywny, bezkluczowy dostęp do lokalizacji. Umożliwiłoby to pozostawienie telefonu iPhone w kieszeni lub plecaku podczas uzyskiwania dostępu lub uruchamiania pojazdu. Modele iPhone’a 11 są wyposażone w zaprojektowany przez Apple układ U1 z obsługą ultra szerokopasmową, więc Apple może zaoferować tę funkcję.

Niedawno odkryto, że Apple opracowuje nową funkcję CarKey, która pozwoli iPhone’owi lub Apple Watch otworzyć, zamknąć i uruchomić pojazd kompatybilny z NFC. Podobnie jak karty kredytowe i karty pokładowe, użytkownicy będą mogli dodać cyfrowy klucz samochodowy do aplikacji Portfel, eliminując potrzebę korzystania z fizycznego klucza samochodowego lub breloka.

CarKey pozwoli użytkownikom zbliżyć się do pojazdu, trzymać iPhone’a lub zegarek Apple w pobliżu czytnika NFC w pojeździe, uwierzytelnić się za pomocą Face ID i automatycznie otworzyć pojazd. Podobnie jak Apple Pay w bramkach tranzytowych, tryb ekspresowy byłby opcją, eliminując potrzebę uwierzytelnienia za pomocą Face ID lub hasła.

W zeszłym miesiącu na Twitterze pojawiły się zrzuty ekranu z interfejsu CarKey, który daje nam pierwsze spojrzenie na nadchodzącą funkcję.

Zgodnie z oczekiwaniami cyfrowy klucz samochodowy pojawia się jako karta w aplikacji Portfel. Stuknięcie w kartę ujawnia takie informacje, jak model samochodu, przełącznik w trybie ekspresowym oraz opcja udostępniania klucza samochodowego innym użytkownikom. Podczas udostępniania klucza samochodowego główny użytkownik może zapewnić innym trzy poziomy dostępu, w tym możliwość otwarcia tylko bagażnika, otwarcia pojazdu lub otwarcia pojazdu i uruchomienia go.

Na podstawie wyciekającego kodu iOS 14 wydaje się, że BMW może być jednym z pierwszych producentów samochodów, który obsługuje funkcję CarKey. Nie jest jasne, kiedy Apple planuje ogłosić tę funkcję, ale oczekuje się, że pokaże jej podgląd w iOS 14 w przyszłym miesiącu.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx