sobota, 13 kwietnia

Na aukcjach eBay zauważono urządzenia śledzące AirTag z wymontowanymi głośnikami, co budzi obawy dotyczące prywatności związane z ryzykiem usunięcia jednego z zabezpieczeń AirTag, donosi PCMag.

Zmodyfikowane lokalizatory AirTag, nazywane „Silent AirTags”, mają usunięty wewnętrzny głośnik, dzięki czemu nie są już w stanie emitować dźwięku podkreślającego ich obecność. Silent AirTag wygląda identycznie jak normalny AirTag, z wyjątkiem małego otworu wyciętego pod baterią urządzenia w celu odłączenia głośnika.

Sprzedawca z eBaya, przeprowadzający taką aukcję, powiedział, że celem Silent AirTag było zapewnienie, że „nie będzie on emitować sygnałów dźwiękowych, gdy jest z dala od właściciela”, na przykład „jeśli zostanie zostawiony w samochodzie, na rowerze lub z członkiem rodziny”. Silent AirTag ma również rzekomo „zmniejszać ryzyko powiadomienia złodzieja o jego ukrytej lokalizacji”. W chwili obecnej „AirTag” zaczyna emitować dźwięk od ośmiu do 24 godzin po oddzieleniu od właściciela, aby oznaczyć swoją lokalizację.

Chociaż motywy stojące za Silent AirTag wydają się być niewinne, ich sprzedaż zaniepokoiła niektórych zwolenników prywatności. Eva Galperin, dyrektor ds. bezpieczeństwa cybernetycznego w Electronic Frontier Foundation, napisała na Twitterze o swoim zaniepokojeniu „rynkiem wtórnym zmodyfikowanych AirTagów z wyłączonym głośnikiem w „trybie ukrycia”” i stwierdziła:

Każdy przedmiot, który służy do złapania złodzieja w ten sposób, jest również doskonałym narzędziem do prześladowania. Dlatego Apple reklamuje je jako narzędzia do śledzenia zagubionych, a nie skradzionych przedmiotów.

AirTags są w ostatnich miesiącach coraz bardziej powiązane z działalnością przestępczą, w tym kradzieżami pojazdów i przypadkami stalkingu. Głośnik jest jedynym środkiem zapobiegającym prześladowaniu AirTag, który działa automatycznie i nie zależy od tego czy śledzona osoba posiada telefon.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx