poniedziałek, 26 lutego

Samsung planuje rywalizować z czipami Apple, opracowując własne, niestandardowe procesory dla przyszłych smartfonów i komputerów osobistych w jeszcze bardziej zaawansowanej formie.

Według Business Korea, Samsung stworzył już wewnętrzny zespół zajmujący się rozwojem rdzeni procesorów i zwerbował Rahula Tuli, byłego programistę AMD, do kierowania grupą.

Samsung tradycyjnie polegał na brytyjskiej firmie ARM w zakresie swoich zaawansowanych procesorów Exynos, ale opracowywanie chipów we własnym zakresie pozwoliłoby mu przejąć pełną kontrolę nad procesem projektowania i optymalizacji, podobnie jak Apple odeszło od Intela.

Mówi się, że pierwszy procesor aplikacyjny (AP) nosi nazwę Galaxy Chip i może być dostępny w 2025 roku. Jednak ten czip prawdopodobnie będzie miał procesor oparty na technologii ARM, ponieważ Samsung dopiero co rozpoczął prace nad własnym rdzeniem procesora.

„Samsung Electronics będzie w stanie zwiększyć poziom ukończenia swojego Galaxy Chip, jeśli pomyślnie opracuje rdzeń procesora” – powiedział koreański Pulse News, cytując anonimowego przedstawiciela branży. „Będzie w stanie stworzyć własny procesor w 2027 roku, jeśli rozwój zostanie przeprowadzony zgodnie z planem”.

To nie pierwszy raz, gdy Samsung podejmuje prace nad własnym procesorem. Firma buduje własny zespół programistów i inwestuje w technologię od początku 2010 roku, aby budować własne możliwości projektowe.

Jednak Samsung zrezygnował z projektu, ponieważ rdzenie jego procesora zostały uznane za gorsze od rdzeni konkurentów, takich jak Qualcomm, pod względem wydajności energetycznej, wytwarzania ciepła i wydajności wielordzeniowej. W 2019 roku firma oficjalnie porzuciła projekt i zwolniła ponad 300 programistów w Samsung Austin Research Center (SARC).

Od 2020 roku Apple pracuje nad odejściem od czipów Intela, korzystając zamiast tego z własnych czipów Apple Silicon. Niestandardowe czipy Apple są oparte na ARM i są podobne do czipów serii A używanych w iPhone’ach i iPadach, a Apple zaprezentował pierwsze komputery Mac z ich wykorzystaniem w listopadzie 2020 roku.

Czipy Apple zapewniają zupełnie nowy poziom wydajności dzięki mocniejszym komputerom Mac, które są również bardziej energooszczędne. W związku z tym, że Apple projektuje własne czipy zarówno dla urządzeń iOS i komputerów Mac, istnieje wspólna architektura dla wszystkich linii produktów Apple, co również ułatwia programistom pisanie i optymalizację oprogramowania, które działa na wszystkich produktach Apple.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx