poniedziałek, 17 czerwca

itunes

Nieco wcześniej informowaliśmy, że Apple planuje przeprowadzić spore zmiany w swoim sklepie muzycznym iTunes w celu zwalczenia spadającej ilości pobrań muzyki. Zmiany mogłyby obejmować wprowadzenie usługi strumieniowej transmisji muzyki na żądanie i Androidową wersję programu iTunes.

Być może Apple planuje również dodanie do iTunes możliwości pobierania dźwięku w wysokiej rozdzielczości jako część swojej reorganizacji, dzięki czemu użytkownicy mogliby pobierać 24-bitowe, bezstratne pliki audio. Według muzycznego bloggera Roberta Huttona, który cytuje nieokreślone źródła, Apple ma zamiar wprowadzić możliwość pobierania z iTunes plików muzycznych Hi-Res na początku czerwca, prawdopodobnie na WWDC.

Od kilku lat, firma Apple podkreślała, że wytwórnie dostarczają pliki do iTunes w formacie 24-bitowym – korzystniej niż zalecane częstotliwości próbkowania 96k lub 192k. Więc mają niewątpliwie największy katalog utworów hi-res na świecie.

Zremasterowany Led Zeppelin w wysokiej rozdzielczości będzie premierą wydarzenia – po tym Apple przestawi przełącznik i uruchomi dostęp do wysokiej jakości plików za pośrednictwem sklepu iTunes – i zdaje się, że będą one wycenione niewiele powyżej typowych cen bieżących plików.

Zgadza się – Apple rozpocznie sprzedaż plików Hi-Res w iTunes w ciągu dwóch miesięcy.

Apple pracuje nad możliwością oferowania muzyki w formacie 24-bitowym już kilka lat, a raport z 2011 roku sugerował, że firma prowadzi rozmowy z wytwórniami nad zwiększeniem jakość muzyki iTunes. Obecnie Apple sprzedaje pliki audio w iTunes w 16-bitowym formacie AAC zakodowany do 256 kbps, aby zminimalizować rozmiar pliku.

24-bitowe pliki wysokiej jakości oferowałyby lepsze szczegóły, większą głębię i głębsze basy w porównaniu do tradycyjnych 16-bitowych plików plików muzycznych, jednak ich rozmiar byłby znacznie większy.

Choć Apple oferuje w chwili obecnej tylko 16-bitowe pliki audio, to firma zachęca artystów do przedstawienia muzyki w rozdzielczości 24-bitowej 96kHz, którego używa do „dokładniejszego dekodowania.” Apple akceptuje pliki audio w ramach programu Mastered for iTunes, inicjatywy, która jest w stanie stworzyć wyższą jakość muzyki do iTunes Store. Ponieważ Apple akceptuje pliki 24-bitowe od lat to jest prawdopodobne, że posiada duży katalog plików audio wysokiej jakości, które mogą być oferowane do sprzedaży jako wersja premium w cenie niecałego 1 EUR więcej w stosunku do tradycyjnych utworów iTunes.

Dźwięk Hi-Res zyskał sporo na popularności w ostatnich latach, a witryny muzyczne takie jak HDtracks podpisują umowy z wieloma wytwórniami płytowymi. Ostatnio, muzyk i pisarz Neil Young uruchomił swój projekt w serwisie Kick-starter na PonoPlayer, kosztujący 399 dolarów odtwarzacz muzyczny przeznaczony do odtwarzania plików audio w wysokiej jakości.

Dotychczas projekt zebrał ponad 5,8 miliona dolarów (czyli ponad 7 razy więcej niż potrzebował), co sugeruje, że popyt na muzykę hi-res jest rzeczywiście spory. Jeśli Apple rozpocząłby sprzedaż 24-bitowych ścieżek dźwiękowych, mógłby szybko zdominować konkurencyjne witryny z uwagi na swoją istniejącą bazę użytkowników. Zwiększoną liczbę pobrań mogliby również wywołać audiofile niezadowoleni do tej pory z obecnej jakości utworów iTunes.

[contentblock id=1 img=gcb.png]

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx