środa, 17 kwietnia

Nietypowy patent przyznany dziś firmie Apple sugeruje, że firma poszukuje możliwości włączenia technologii zwanej „Silent Disco” do swoich nadchodzących urządzeń. Patent nr 8.521.316 został po raz pierwszy złożony w marcu 2010 r. i jak twierdzi Sylvain Louboutin, były inżynier oprogramowania firmy Apple, który obecnie pracuje w firmie Roku (produkującej urządzenia do współdzielenia muzyki), jest on jego wynalazcą. Patent opisany jest jako „skoordynowane grupowe doświadczenie muzyczne”, w którym „osobiste urządzenie do komunikacji” może być używane do dzielenia się muzyką z grupą osób.

Patent opisuje system, w którym muzyczne cechy, takie jak tempo utworu (BPM) są dzielone z pobliskimi użytkownikami, a urządzenie użytkownika automatycznie wybiera utwory, które są w istocie podobne. System ten przekazuje cyfrowo informacje o utworze odtwarzanym przez jednego użytkownika do podłączonych urządzeń w sieci lokalnej. W przeciwieństwie do tradycyjnych „silent disco”, gdzie sam utwór jest przesyłany przez częstotliwości radiowe, system ten będzie korzystać z utworów, które znajdują się już na urządzeniu użytkownika, prawdopodobnie z powodów praw autorskich.

Technologia jest podobna do najnowszego szału nazwanego „mobile clubbing”, gdzie grupa ludzi spotyka się razem w jednym miejscu i tańczy do własnej muzyki. Lokalizacja nie jest jednak decydującym czynnikiem w systemie Apple, gdyż sygnały mogą być transmitowane na wszelkie sposoby komunikacji bezprzewodowej, w tym Internet, Bluetooth i lokalna sieć bezprzewodowa.

W innych realizacjach patentu, użytkownicy systemu mogą „zmieniać” didżejów, aby inni ludzie mogli wybrać piosenki dla grupy. Patent zauważa, że​​ system może być zawarty w jednej aplikacji, którą można będzie pobrać z App Store.

Mimo że technologia ta nie nie będzie raczej zrealizowana w nadchodzących produktach Apple, to przedstawia ciekawą kwestię dzielenia się muzyką wśród użytkowników iTunes, którzy mogą być w przyszłości kluczowym celem dla Apple. Jego ostatni produkt  muzyczny oparty na sieci społecznościowych o nazwie Ping został oficjalnie zamknięty na początku października ubiegłego roku po tym jak serwis zawiódł swoich użytkowników.

[contentblock id=1 img=gcb.png]

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx