wtorek, 18 czerwca

Jednym z ciekawszych dodatków do iMac’ów i Mac Mini ogłoszonych w zeszłym tygodniu jest napęd Fusion, hybrydowy system pamięci masowej, które łączy w sobie 128 GB dysk półprzewodnikowy (SSD) i 1 TB lub 3 TB tradycyjny dysk twardy w jedną całość, aby  zaoferować najlepszą wydajność i miejsce.

Oprogramowanie Apple automatycznie zarządza tą kombinacją, umieszczając system i inne często używane aplikacje i pliki na dysku SSD dla szybszego dostępu, oraz zachowuje niższe priorytetowo aplikacje i dane na tradycyjnym dysku twardym.

Programista Mac Patrick Stein rozpoczął zabawę z własnym Makiem Pro i udało mu się zbudować swój własny napęd Fusion przy użyciu narzędzi wiersza polecenia. Stein skonfigurował wewnętrzny dysk SSD i tradycyjny dysk twardy podłączony przez USB w swoim systemie i był w stanie połączyć je w jeden dysk logiczny tak jak w przypadku dysku Fusion.

Połączyłem 120 GB SSD (disk1) i 750GB HDD (disk7) do mojego Maca. Podłączyłem dysk SSD poprzez  SATA, aby upewnić się, że system zorientuje się, że jest to SSD przez SMART. Tradycyjny dysk twardy podłączyłem przez USB. W połączeniu USB wyraźnie widać różnicę w prędkości.

Stein następnie przystąpił do testowania konfiguracji, zapisu danych najpierw na SSD, a następnie na tradycyjnym dysku twardym kiedy SSD już się zapełnił. Aby uzyskać dostęp do danych, które preferencyjnie pierwotnie zostały napisane na tradycyjnym dysku twardym, Stein był w stanie patrzeć, jak dane zostały automatycznie przeniesione do SSD na szybszy dostęp. W momencie zatrzymania procesu, system automatycznie wypchnął dane z powrotem na tradycyjny dysk twardy, a w jednym z końcowych etapów Stein rozpoczął korzystanie z danych po raz kolejny i po około godzinie był w stanie zobaczyć, że ściągnął je z powrotem na SSD.

W kilku innych postach na Tumblr, Stein przedstawia szczegóły dalszych badań nad tym, jak pracuje napęd Fusion, zauważając, że był on w stanie używać nie tylko domyślnego dla OS X systemu plików HFS +, ale również ZFS. Wszystkie prace Stein przeprowadził na standardowej instalacji OS X 10.8.2.

[contentblock id=1 img=gcb.png]

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx