poniedziałek, 4 marca

W nowym iPhone’ie X, Face ID czyli system rozpoznawania twarzy, zastępuje czytnik odcisków palców Touch ID, do którego przyzwyczailiśmy się od czasu jego wprowadzenia do telefonu iPhone 5s.

W związku z tym, że identyfikator Face ID jest nowym systemem biometrycznym, powstaje wiele pytań na temat jego dokładności i sposobu działania w różnych warunkach, na które Apple odpowiadał zarówno w tracie swojej wtorkowej prezentacji jak i na swojej stronie internetowej.

Jak Face ID skanuje Twoją twarz

Face ID jest włączony do przedniego aparatu TrueDepth w telefonie iPhone X, który posiada wiele komponentów. Rzutnik punktów rozmieszcza, a następnie analizuje ponad 30 000 niewidzialnych punktów na  twarzy, tworząc dla niej precyzyjną mapę głębi i jej strukturę.

Mapa punktów jest następnie czytana przez kamerę na podczerwień, a struktura twarzy jest przekazywana do chipa A11 Bionic w telefonie iPhone X i przekształcona w model matematyczny. Układ A11 porównuje strukturę twarzy do wzoru twarzy zapisanej w urządzeniu iPhone X podczas procesu konfiguracji.

Podobnie jak w Touch ID, jeśli istnieje dopasowanie między dwoma skanami twarzy, iPhone X odblokuje się. Stamtąd można przejść już do ekranu głównego.

Face ID w ciemności

Face ID wykorzystuje podczerwień do skanowania twarzy, dzięki czemu działa w słabych warunkach oświetleniowych i w ciemności. Aparat TrueDepth ma również to, co Apple nazywa oświetlaczem podczerwieni, które oświeca Twoją twarz w ciemności, dzięki czemu mapa punktowa i kamera podczerwona mogą wykonywać swoje zadania.

Oszukiwanie Face ID 

Po pierwsze, Face ID nie może zostać oszukany przez zdjęcie, ponieważ korzysta ze skanu twarzy 3D w celu odblokowania urządzenia. Identyfikator twarzy to również „usługa szczególnej ochrony”, czyli funkcja, którą firma Apple wdrożyła w celu zwiększenia bezpieczeństwa.

Face ID umożliwia odblokowanie urządzenia tylko wtedy, gdy patrzysz w kierunku iPhone’a X z otwartymi oczami, co oznacza, że identyfikator Face ID działa tylko wtedy, gdy jest przed nim żywa osoba. Identyfikator twarzy jest również wystarczająco wrażliwy, aby wykryć różnicę między daną osobą a kimś, kto nosi maskę tej osoby. Firma Apple wyszkoliła Face ID z hiperrealistycznymi maskami stworzonymi przez studia w Hollywood zapewniając, że osoba z maską nie będzie mogła oszukać systemu identyfikacji twarzy.

Według firmy Apple, identyfikator Face ID jest bardziej bezpieczny niż Touch ID, ponieważ jest mniejsza szansa na dopasowanie. Istnieje 1 na 50 000 przypadków, w których ktoś inny będzie mógł odblokować telefon iPhone przy użyciu odcisku palców, ale tylko 1 na 1 000 000, że ktoś inny będzie mógł oszukać identyfikator Face ID. Nie liczono w tym bliźniaków, choć – jeśli macie identycznego bliźniaka, ta stopa błędu wzrasta.

Touch ID blokuje urządzenie po pięciu nieudanych próbach, ale z Face ID firma Apple dopuszcza tylko dwie nieudane próby. Po dwóch nieprawidłowych skanowaniach twarzy telefon iPhone X zablokuje się i zażąda odblokowania kodem dostępu.

Face ID z kapeluszami, brodami, makijażem i okularami

Face ID współpracuje z kapeluszami, brodami, okularami, szalami i innymi akcesoriami, które częściowo zasłaniają twarz. Według firmy Apple, to dlatego, że chip A11 Bionic w telefonie iPhone X korzysta z mechanizmu samouczenia się i silnika neuronowego w celu rozpoznawania zmian w Twoim wyglądzie.

Jest również prawdopodobne, że identyfikator Face ID, podobnie jak inne systemy rozpoznawania twarzy, ma próg dopasowania poniżej 100 procent, więc nawet przy części twarzy, która nie jest widoczna, rozpoznaje tą widoczną część.

Face ID dostosowuje się także do zmian w wyglądzie z czasem, dzięki czemu będzie on rozpoznawać użytkownika w miarę zapuszczania brody, zapuszczania włosów czy nawet starzenia się.

Face ID działa nawet z większością okularów przeciwsłonecznych. Większość okularów słonecznych pozwala przepuścić wystarczającą ilość światła podczerwonego, w związki z czym Face ID będzie widział oczy nawet wtedy, gdy okulary są nieprzejrzyste.

Face ID gdy jesteśmy nieprzytomni lub śpimy

Jeśli ktoś cię uderzy do nieprzytomności lub spróbuje odblokować iPhone’a X twarzą podczas snu, ten sposób nie zadziała. Jak wspomniałem powyżej, trzeba popatrzeć na swój telefon iPhone w celu uruchomienia Face ID i uzyskania dostępu do urządzenia.

Prywatność Face ID

W telefonach iPhone z identyfikatorem Touch ID dane odcisków palców są przechowywane w Secure Enclave na urządzeniu, to samo dotyczy identyfikatora Face ID. Twoja mapa twarzy jest szyfrowana i przechowywana w Secure Enclave, a uwierzytelnianie odbywa się całkowicie na urządzeniu użytkownika. Żadne dane Face ID nie są przesyłane do iCloud ani wysyłane do firmy Apple.

Wiele twarzy w Face ID

Używając Touch ID, można dodać do urządzenia wiele odcisków palców, aby można było odblokować urządzenie przez więcej niż jedną osobę. Z Face ID nie jest możliwe. Face ID tworzy mapę pojedynczej twarzy i jest to jedyna twarz, która może odblokować telefon iPhone X. Aby dodać nową twarz, należy usunąć istniejącą twarz.

Face ID pod kątem

Nie trzeba trzymać telefonu iPhone X tuż przed twarzą, aby umożliwić skanowanie Face ID. Na scenie podczas wydarzenia kluczowego pokazano, że był on trzymany pod wygodnym kątem widzenia oraz trzymany płasko podczas dokonywania płatności Apple Pay na terminalu płatniczym.

Funkcje specjalne Face ID

IPhone X wie, kiedy na niego spoglądasz. Face ID będzie wyświetlać powiadomienia i wiadomości na ekranie blokady podczas spoglądania na iPhone X, pozostawi on podświetlony ekran i automatycznie zmniejszy głośność alarmu lub dzwonka gdy wie, że twoja uwaga jest skupiona na wyświetlaczu telefonu iPhone X.

Silnik neuronowy Face ID

Face ID jest zasilany dwurdzeniowym silnikiem nerwowym wbudowanym w układ scalony A11 Bionic. Działa w czasie rzeczywistym i może przetwarzać ponad 600 miliardów operacji na sekundę. Aby wyszkolić silnik neuronowy, firma Apple użyła ponad miliarda zdjęć twarzy i stworzyła kilka sieci neuronowych.

Bolączki Face ID

Touch ID był wolny i niedoskonały, gdy go wprowadzono po raz pierwszy. Face ID może również nie być idealny. Pierwsze wrażenia z kontaktu z iPhone’em X były ogólnie pozytywne, a komentatorzy byli pod wrażeniem funkcji Face ID. Nie mniej pojawiły się pewne problemy z działaniem, dopóki ekran nie był włączony i wyłączony.

Firma Apple prawdopodobnie udoskonali identyfikator Face ID w aktualizacjach oprogramowania, aby wyeliminować pierwsze błędy, a przyszłe iPhony z pewnością będą wyposażone w bardziej zaawansowane systemy Face ID, które dodatkowo poprawią funkcjonalność funkcji.

Apple mówi, Face ID to przyszłość, w jaki sposób będziemy odblokowywać nasze smartfony, co sugeruje, że identyfikator Touch ID będzie de facto zastępowany identyfikatorem Face ID w przyszłych urządzeniach.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx