sobota, 25 czerwca

Zmiany w świecie, które kiedyś zajmowały wieki, obecnie trwają kilka lat a nawet sezon. Przeobrażenia i rewolucje dotyczą wielu dziedzin, takich jak transport, edukacja, sport, podróżowanie. W coraz większym stopniu za tymi zmianami stoi technologia i to właśnie jej rozwój jest współczesną siłą napędową świata. Jak zmienia ona nasze codzienne życie i w których aspektach naszej codzienności coraz częściej dopuszczamy technologie do głosu?

NAJWAŻNIEJSZE TRENDY TECHNOLOGICZNE ROKU

W tym roku niezwykłą popularnością cieszą się urządzenia smart home takie jak inteligentny ekspres do kawy. Są kompatybilne z narzędziami mobilnymi i ułatwiają codzienne życie. Rośnie również zainteresowanie dronami, przy wykorzystaniu których można kręcić filmy z wakacji z rodziną czy wypraw w nieznane. Technologie stają się bliższe ludziom. Ten związek obrazuje trwający od zeszłego roku trend sportowy. Wiele osób chce prowadzić zdrowy tryb życia, a akcesoria sportowe umożliwiają rejestrowanie takiej aktywności. Przykładowo, jedna z najbardziej popularnych aplikacji sportowych – Endomondo – pozwala zapisywać dane na każdym etapie treningu użytkownika. Szeroki zakres rejestrowanych danych (m.in. czas trwania treningu, prędkość, dystans, liczba spalonych kalorii czy tętno) przydaje się do późniejszej analizy postępów, a w dłuższej perspektywie pomaga dbać o regularną aktywność.

SPRZĘT (CORAZ BARDZIEJ) MOBILNY

Media społecznościowe takie jak Instagram czy Snapchat kreują w nas podświadomą potrzebę noszenia ze sobą centrów zarządzania wirtualnym światem – smartfonów. Za ich pośrednictwem pozostajemy w stałym kontakcie z przyjaciółmi i fanami, zdając relację z każdego dnia przy pomocy zdjęć czy filmów. Rola tego ostatniego medium przekazu wzrosła znacząco na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat. Według raportu Ooyala „Global Video” – liczba osób oglądających video na smartfonach i tabletach wzrosła od 7% światowej populacji w czerwcu 2013 roku do 50%  w grudniu 2016. O istotnej roli filmów w dzisiejszym wiecie świadczy również wprowadzenie zdawania relacji na żywo do posiadających miliardy użytkowników na całym świecie: Facebooka oraz Instagrama. Ta popularność jest wynikiem rewolucji w zakresie produkcji video. Zmiana od ciężkiej, stacjonarnej kamery po tą przenośną, wbudowaną w każdy telefon komórkowy sprawiła, że możliwość nagrywania stała się ogólnodostępna, dla wszystkich. Jednocześnie ewoluowały możliwości i zastosowanie nagrań. Dzięki zaawansowanym parametrom takim jak sensory, jasności i optyka w obiektywach, filmy jeszcze wierniej odzwierciedlają rzeczywistość. Ważna jest także ich kompatybilność z szeroką gamą akcesoriów.

Dla przykładu: nowe szanse dają sprzęty stworzone specjalnie do celów sportowych jak kamera go pro instalowana na kasku podczas spływu kajakowego, która wytrzymuje zanurzenie na dużych głębokościach,  jazdę z pełną prędkością czy podrzucanie. Również akcesoria do celów turystycznych jak selfie sticki i drony zyskują na popularności, a powstające dzięki nim filmy z podróży dorównują tym, tworzonym przez profesjonalistów.

REALNA CZY WIRTUALNA CODZIENNOŚĆ?

Wraz z rozwojem wirtualnej rzeczywistości, rośnie przestrzeń dla jej zastosowania w codziennym życiu. To już nie tylko gry typu Pokemon Go, gdzie poruszając się w świecie realnym można zdobywać nagrody w świecie wirtualnym. Coraz częściej tworzone są aplikacje edukacyjne czy wspierające zdrowie. Podróż krwiobiegiem, wizualizacja operacji czy badania kierowców przy użyciu gogli VR to tylko niektóre zastosowania wirtualnej rzeczywistości we współczesnym świecie. Realistyczny obraz VR pomaga zaznać nawet stanu nieważkości w przestrzeni kosmicznej dzięki aplikacji End Space VR, a od codziennego zgiełku w spokojniejsze miejsce (pod palmy, nad jezioro i wiele innych!) przeniesie użytkownika Relax VR.

DRUK 3D W PRAKTYCE

Druk 3D, niedawno kojarzony głównie z zastosowaniem technicznym, trafił również do domów dzięki polskim twórcom. Takie firmy jak polski Zortrax stworzyły możliwość druku plastikowych części zapasowych do urządzeń domowych, samochodowych czy tych tworzonych hobbystycznie . Druk 3D zyskuje na popularności również w innych branżach, jak np. w medycynie, gdzie przy pomocy odpowiednio przygotowanych projektów można drukować zarówno modele narządów, jak i zastawki do serc. Z przestrzennych wydruków chętnie korzysta także branża modowa. W ten sposób twórcy mogą produkować na masową skalę bardziej skomplikowane kolekcje, które są tańsze w produkcji od tradycyjnie wyrabianej biżuterii. Na przykład geometryczne bransoletki złożone z wielu elementów są idealnie takie, jak matryca projektu stworzona do jego produkcji na komputerze.

WORK&LIFE BALANCE DZIĘKI TECHNOLOGII. CZY TO MOŻLIWE?

Często używanie technologii postrzegane jest jako trudne i pozbawiające użytkownika czasu wolnego. Jednak rozsądne i mądre wykorzystanie narzędzi technologicznych może stać się sprzymierzeńcem w codziennych obowiązkach. Aplikacje takie jak Focus Keeper pomagają skupić się na konkretnym zadaniu podczas pracy, nie pozwalając na rozproszenie uwagi sprawami prywatnymi. Również inteligentne sprzęty codziennego użytku jak Apple Watch  przypominają o priorytetach i pomagają w organizacji dnia. Istnieje szereg aplikacji, które pomagają wdrażać dobre, zdrowe nawyki jak chodzenie wcześniej spać czy uprawianie sportów dając użytkownikowi wyzwania, np. 30 Day Fitness Challenge czy 7 Minute Workout.

 MOBILNE BIURO CORAZ POPULARNIEJSZE

Koncepcja mobilnego biura zakłada, że człowiek może pracować z każdego miejsca na ziemi z dostępem do Internetu. To nowoczesne podejście polega na stworzeniu ekosystemu połączonych ze sobą sprzętów jak tak, by użytkownik może bez przeszkód używać każdego z nich w zależności od warunków i miejsca, w którym się znajduje. Wirtualny dysk iCloud umożliwia przechowywanie danych w chmurze, dzięki czemu wszystkie potrzebne pliki dostępne są w każdej chwili, na każdym sprzęcie bez względu na to, czy korzysta z iPhone’a, iMaca czy iPada.

INTELIGENTNY SMART HOME – CO POTRAFI TWÓJ DOM?

Rok 2017 można nazwać rokiem „smart home”, ponieważ staramy się, by inteligentne sprzęty zagościły w świadomości użytkowników. To nie tylko czujniki w samochodzie, które pomagają zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, ale także inteligentne oświetlenie czy kontrola temperatury w domu. Firmy takie jak Apple inwestują w rozwój technologii w tym obszarze przy równoczesnym zadbaniu o kompatybilność z produktami istniejącymi już na rynku. Podobnie jak w biurze mobilnym, smart home  jest ekosystemem sprzętów, które można kontrolować nawet z daleka poprzez aplikację Home Kit. Ciekawym rozwiązaniem jest Zamek Blutooth, który łączy się ze smartfonem, wykrywa właściciela i otwiera drzwi bez wyjmowania telefonu z kieszeni. Innym przykładem jest czujnik czystego powietrza dla alergików. Wykrywa on lotne związki organiczne, a wszystkie dane przesyła na smartfon. Zgromadzone informacje pomagają dbać o zdrowie i samopoczucie domowników.

Pionierem na rynku w obszarze IoT (z ang. Internet of Things, inteligentnych rzeczy) jest polska marka Fibaro, której produkty są używane w północnoamerykańskich domach.

DRONOWŁADNI

Wachlarz możliwości, który oferują dzisiejsze technologie mobilne, jest niezwykle bogaty. Dynamiczne ujęcia można uzyskać wykorzystując małą kamerkę go pro i nakładki na obiektyw do iPhone’a (jak fish eye). Co więcej, bezpłatne narzędzia przydatne przy post produkcji takie jak iMovie, posiadają rozbudowane oprogramowanie i wiele funkcji. To sprawia, że użytkownik w intuicyjny sposób może edytować duże pliki i szybko udostępniać je w mediach społecznościowych takich jak YouTube.

Podsumowując, nowe trendy w wykorzystaniu technologii skupiają się na szerszym zastosowaniu filmów, wirtualnej rzeczywistości oraz inteligentnych sprzętów. Przy rosnącej popularności tych narzędzi, wzrasta dostępność produktów, które umożliwiają ich wykorzystanie. Trendy wpływają również na dziedziny, które nie wykorzystywały wcześniej takich technologii jak edukacja czy medycyna. Z pewnością 2018 rok będzie czasem rozwoju tych trendów i tworzeniem kolejnych, jeszcze doskonalszych narzędzi.

autor: Jan Trzpil, Premium Zone Leader, iSpot Apple Premium Reseller

 

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx