sobota, 13 lipca

Jakkolwiek dziwnie to brzmi, najnowsza wersja beta systemu iOS 13 na iPhonie może faktycznie wyczerpać baterię w Apple Watch znacznie szybciej. Wniosek taki płynie z wielu doniesień na forum Reddit. Sam zresztą zauważyłem to w ciągu ostatnich kilku dni.

Według jednego z użytkowników Reddit, bety iOS 13 wydane na początku tego tygodnia – 5 beta dla deweloperów i 4 publiczna wersja beta – spowodowały znacznie szybsze zużycie baterii przynajmniej dla niektórych użytkowników Apple Watch, a wiele raportów wskazuje, że nie mogą oni nawet przetrzymać całego dnia normalnego użytkowania na jednym ładowaniu.

Dzieje się tak pomimo faktu, że użytkownicy Ci nadal używają oficjalnej wersji watchOS 5, ponieważ nie ma dostępnych publicznych wersji beta dla Apple Watch. Zgłoszone opinie są jednak na tyle znaczące, że stanowią solidny dowód na to, że winny jest iPhone oraz najnowsza wersja beta iOS 13, która jest źródłem problemu.

Istnieje wiele doniesień sugerujących, że problem ten jest dość powszechny, chociaż nie dotyka wszystkich i nie jest jasne, jakie czynniki mogą na niego wpływać oraz jakie konkretne wersje zegarków lub modele Apple Watch są dotknięte problemem.

Choć niektórzy użytkownicy Reddit twierdzą, że doniesienia nie mogą być prawdziwe, ponieważ iPhone nie powinien mieć wpływu na żywotność baterii w Apple Watch, trudno dyskutować z tym co sam zauważyłem w swoim Apple Watch Serii 4.

Jak to możliwe?

Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się dziwne, że wersja beta systemu iOS może wpływać na żywotność baterii na zupełnie innym urządzeniu, to należy pamiętać, że Apple Watch nadal nie jest całkowicie niezależny od iPhone’a. IPhone i Apple Watch wciąż komunikują się ze sobą przez Bluetooth. Cały ruch internetowy z Apple Watch przechodzi przez iPhone’a, a iPhone przesyła powiadomienia i inne aktualizacje do Apple Watch, zarówno jako część natywnej relacji iOS i watchOS, jak i w związku z zewnętrznymi aplikacjami towarzyszącymi, które mogą działać na Apple Watch.

Na najbardziej podstawowym poziomie, iOS 13 beta może po prostu wymieniać dużo więcej danych z Apple Watch, powodując większe zużycie energii dzięki stałemu użytkowaniu radia Bluetooth, chociaż mogą być też inne, bardziej skomplikowane problemy.

Czy jest na to rozwiązanie?

Dobrą wiadomością jest to, że problem nie dotyczy wszystkich. Większość doniesień pochodzi od użytkowników korzystających z Serii 4, więc możliwe jest, że starsze modele nie będą miały z tym tak poważnego problemu. Jednak nie wydaje się, aby istniała duża różnica między wersjami watchOS z których korzystamy, ponieważ niektórzy użytkownicy, którzy pominęli ostatnią aktualizację watchOS 5.3, wciąż mają problem – a wielu użytkowników, którzy ją zainstalowali, nie ma żadnych problemów.

Deweloperzy, którzy są jedynymi, którzy mają dostęp do wersji beta watchOS 6, poinformowali, że problem nie pojawia się na najnowszej wersji beta watchOS, co ma sens, biorąc pod uwagę, że iOS 13 jest prawdopodobnie zoptymalizowany do pracy z watchOS 6.

Zła wiadomość jest jednak taka, że jeśli Was to dotyczy, być może będziecie musieli z tym żyć, przynajmniej do czasu pojawienia się następnej wersji beta systemu iOS, chociaż możecie spróbować kilku rzeczy:

  1. Niektórzy donieśli, że ponowne uruchomienie Apple Watch rozwiązuje problem, więc zdecydowanie warto go wykonać.
  2. Niektórzy sugerują, że usunięcie sparowania z Apple Watch i ponowne go wykonanie również rozwiązać problem, chociaż nie jest jasne, czy rzeczywiście tak jest.
  3. Powrót do najnowszej wersji systemu iOS 12 powinien również rozwiązać problem, chociaż będzie to wymagało wymazania telefonu iPhone
  4. Wyłączenie Wi-Fi i sieci komórkowej w zegarku Apple Watch pomoże również przynajmniej zaoszczędzić trochę energii, nawet jeśli problem nie zostanie rozwiązany

Jeśli jednak żaden ze sposobów nie rozwiąże problemu jedyną opcją jest prawdopodobnie częstsze ładowanie Apple Watch do czasu aż pojawi się kolejna wersja beta. Powiem szczerze, że jest to dość irytujące biorąc pod uwagę, że do tej pory zegarek wytrzymywał mi bez problemu dwa dni normalnego użytkowania.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx