piątek, 19 lipca

Jak odkryto w pierwszej wersji beta iOS 13.4, Apple pracuje nad nową funkcją CarKey, która pozwoli iPhone’owi lub Apple Watch na odblokowanie, zablokowanie i uruchomienie pojazdów zgodnych z NFC.

„Klucze” CarKey będą dostępne w aplikacji Wallet i jak ustalono w pierwszej wersji beta, można będzie je udostępnić innym osobom umożliwiając im tymczasowy dostęp do samochodu właściciela. W drugiej wersji beta iOS 13.4 zaktualizowano sformułowania dotyczące udostępniania, dzięki czemu jasne jest, że cyfrowe klucze samochodowe będą mogły być wysyłane do osób korzystających z aplikacji Wiadomości.

Klucze CarKey będą mogły być udostępniane osobom w rozmowach indywidualnych, ale nie w rozmowach grupowych. Z iOS 13.4 beta 2:

CarKey nie jest dostępny w rozmowach grupowych. Możesz wysyłać CarKey w rozmowach indywidualnych z inną osobą.

Dzielenie się CarKey z innymi osobami pozwoli im na korzystanie z ich iPhone’a lub Apple Watch do uzyskania dostępu do kompatybilnego samochodu, trzymając urządzenie w pobliżu czytnika NFC znajdującego się wewnątrz pojazdu. Klucze mogą być trwałe (dla małżonka) lub tymczasowe (dla kierowcy parkingowego lub mechanika).

Osoby, które otrzymają klucz cyfrowy w aplikacji Wiadomości, zobaczą tekst z informacją, jak to działa.

[Właściciel pojazdu] zaprosił Cię do korzystania z [Modelu pojazdu] z odblokowaniem i dostępem do uruchomienia. Umożliwia to korzystanie z telefonu iPhone i Apple Watch w celu otwarcia/zamknięcia samochodu, uruchomienia silnika i jazdy.

Dostęp do CarKey, podobnie jak Apple Pay i Apple Cash będzie uwierzytelniany biometrycznie za pomocą Face ID lub Touch ID, aby upewnić się, że osoba posiadająca iPhone’a jest osobą posiadającą pozwolenie na dostęp do samochodu, chociaż istnieje „Tryb ekspresowy” który prawdopodobnie działałby bez potrzeby uwierzytelnienia.

Apple będzie współpracować z producentami pojazdów dla CarKey, co oznacza, że może to być opcja instalowana fabrycznie podobnie jak CarPlay. CarKey wymaga pojazdu z NFC, więc producenci samochodów będą musieli wdrożyć go tak, jak było w przypadku CarPlay.

Apple jest członkiem Car Connectivity Consortium (CCC), które opracowało opartą na NFC specyfikację Digital Key 2.0 udostępnioną pod koniec 2019 roku. Nowa specyfikacja ustanawia bezpieczne połączenie między urządzeniami mobilnymi a pojazdami za pośrednictwem NFC.

CCC pracuje również nad specyfikacją Digital Key 3.0 opartą na Bluetooth LE i Ultra Wideband, umożliwiającą pasywny dostęp do centrali bez klucza. IPhone’y 11, 11 Pro i 11 Pro Max firmy Apple obsługują Ultra Wideband, więc funkcja CarKey jest dla nich jak najbardziej możliwa w przyszłości.

Nie ma jeszcze informacji o tym, kiedy Apple ogłosi CarKey lub kiedy rozpocznie wdrażanie go do nowych pojazdów, ale premiera może nastąpić wraz z publicznym wydaniem iOS 13.4.

Wraz z plotkami, że Apple zorganizuje swoją konferencję 31 marca, możliwe jest, że ogłoszenie CarKey może nastąpić podczas tego wydarzenia, ponieważ spodziewamy się, że wydanie iOS 13.4 zbiegnie się z debiutem nowych urządzeń.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx