piątek, 21 czerwca

Z informacji udostępnionych na X (dawniej Twitterze) użytkownicy iPhone’a 15 będą mogli po raz pierwszy sprawdzić ilość cykli pracy baterii.

Poprzednie metody sprawdzania liczby cykli baterii iPhone’a były raczej nieoficjalne i możliwe tylko za pośrednictwem aplikacji innych firm lub jeszcze bardziej skomplikowane. Według zrzutu ekranu udostępnionego przez @Tech_Reve informacje o cyklu baterii są widoczne w modelach ‌iPhone’a 15‌ po przejściu przez Ustawienia > Ogólne > To urządzenie. Na dole tej zakładki znajduje się nowa sekcja „Bateria”. Oprócz liczby cykli baterii podana jest na niej także data produkcji oraz data pierwszego użycia.

 

Chociaż stan baterii jest widoczny w iPhonie od kilku lat w postaci „maksymalnej pojemności”, możliwość sprawdzenia określonej liczby cykli jest cennym dodatkowym wskaźnikiem pozwalającym określić jej stan. Cykl ładowania jest rejestrowany za każdym razem, gdy wyczerpana zostanie cała pojemność akumulatora. Dostęp do informacji o cyklu pracy baterii na MacBookach można łatwo uzyskać, przechodząc do sekcji Informacje o systemie. Na stronie internetowej Apple z informacjami o baterii czytamy:

Baterie litowo-jonowe stosowane przez Apple ładują się w cyklach. Jeden cykl się kończy, gdy wykorzystasz energię równą 100% pojemności baterii – ale niekoniecznie pochodzącą w całości z jednego ładowania. Załóżmy na przykład, że pewnego dnia zużywasz 75% pojemności baterii, a potem przez noc ładujesz ją do pełna. Jeśli następnego dnia zużyjesz 25% (czyli 100% razem z poprzednim dniem), to w ciągu dwóch dni ukończysz jeden cykl ładowania. Jeden cykl może zatem być rozciągnięty na kilka dni. Pojemność każdej baterii, niezależnie od jej typu, spadnie po określonej liczbie ładowań. W przypadku baterii litowo-jonowych nieznaczny spadek pojemności następuje wraz z każdym ukończonym cyklem ładowania.

Okazuje się, że wszystkie modele iPhone’a 15 i iPhone’a 15 Pro mają nowe ustawienie kondycji baterii, które zapobiega ładowaniu urządzeń powyżej 80% przez cały czas, gdy jest włączone. Apple twierdzi, że wszystkie modele iPhone’a 15 mają taką samą żywotność baterii, jak ich poprzednie modele iPhone 14.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx