wtorek, 18 czerwca

Microsoft odmówił udostępnienia wersji systemu Windows 11 dla komputerów Apple z procesorami M1, M1 Pro i M1 Max Mac, które są zbudowane na architekturze ARM. Wszystko wskazuje na to, że powodem tego jest tajna umowa na wyłączność z Qualcomm.

Według XDA-Developers, Windows działający na ARM został udostępniony tylko na urządzenia z Qualcomm SoC z powodu wcześniej nieznanej umowy między tymi dwiema firmami.

Dwie osoby zaznajomione z transakcją powiedziały XDA, że umowa „wkrótce wygaśnie”, ale nie ma dokładnych informacji kiedy dokładnie to nastąpi. Kiedy umowa między Microsoftem i Qualcomm zostanie zakończona, pozwoli to innym dostawcom chipów na tworzenie urządzeń z wykorzystaniem Windowsa dla ARM i być może pozwoli Microsoftowi na udostępnienie tej wersji Windowsa również na komputery Mac Apple Silicon.

Komputery Mac Apple Silicon nie oferują Boot Campa i obecnie nie ma oficjalnego wsparcia dla systemu Windows. Posiadacze komputerów z procesorami M1, M1 Pro i M1 Max muszą sobie radzić w inny sposób.

Właściciele tych komputerów Mac firmy Apple, którzy potrzebują dostępu do systemu Windows, mogą używać programu Parallels 16.5 lub nowszego do uruchamiania kompilacji Insider Preview systemu Windows 10 i 11, które zostały utworzone dla sprzętu ARM, choć często występują z nimi problemy, z którymi trzeba sobie radzić. Parallels nadal jest jedynym rozwiązaniem, ponieważ Microsoft nie udostępnił żadnej licencjonowanej detalicznej wersji ARM Windowsa dla nowoczesnych komputerów Mac.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx