poniedziałek, 27 maja

Apple i Amazon zostali dziś ukarani grzywną w wysokości ponad 200 milionów euro przez włoski urząd antymonopolowy za rzekomą antykonkurencyjną współpracę przy sprzedaży produktów Apple i Beats, poinformował Reuters.

Grzywna jest kulminacją dochodzenia, które rozpoczęło się w zeszłym roku w związku z zarzutami, że obie firmy blokowały sprzedaż urządzeń Apple i Beats sprzedawcom w celu stłumienia konkurencji.

Włoski organ nadzorczy powiedział dziś, że postanowienia umowne zawarte w umowie z 2018 roku między dwiema firmami oznaczają, że tylko wybrani sprzedawcy mogą sprzedawać produkty we włoskim sklepie Amazon, co stanowiło naruszenie przepisów UE i wpływało na konkurencję cenową.

Amazon został ukarany grzywną w wysokości 68,7 mln Euro, podczas gdy Apple otrzymał grzywnę w wysokości 134,5 mln Euro. Organ nadzorczy nakazał również firmom zniesienie ograniczeń, aby umożliwić sprzedawcom detalicznym oryginalnych produktów Apple i Beats dostęp do włoskiego sklepu internetowego Amazon w „niedyskryminujący sposób”. Zarówno Apple, jak i Amazon poinformowały, że planują odwołać się od grzywien.

„Aby upewnić się, że nasi klienci kupują oryginalne produkty, ściśle współpracujemy z naszymi partnerami handlowymi i mamy dedykowane zespoły ekspertów na całym świecie, którzy współpracują z organami ścigania, urzędami celnymi i sprzedawcami, aby zapewnić, że sprzedawane są tylko oryginalne produkty Apple” — powiedział Apple, zaprzeczając wszelkim wykroczeniom.

To nie pierwsze śledztwo w sprawie Apple prowadzone przez włoski organ antymonopolowy. Poprzednie dochodzenie zbadało firmę pod kątem spowolnienia baterii iPhone’a, które zdaniem organu nadzoru antymonopolowego było formą planowanego postarzania, a następnie ukarał Apple grzywną w wysokości 10 milionów Euro.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx