środa, 19 czerwca

Pewien mężczyzna został skazany na 26 miesięcy pozbawienia wolności za udział w spisku mającym na celu oszukanie Apple na ponad milion dolarów poprzez nakłonienie firmy do wymiany setek podrabianych iPhone’ów na oryginalne telefony w ramach programu gwarancyjnego.

32-letni Haiteng Wu, chiński absolwent studiów inżynierskich mieszkający w McLean w stanie Wirginia, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 2013 roku i zapewnił sobie legalne zatrudnienie po czym rozpoczął trwający około trzy i pół roku program oszukiwania Apple.

W ramach programu Wu i inni konspiratorzy otrzymywali od partnerów z Hongkongu wiele paczek zawierających setki niedziałających, podrobionych iPhone’ów. Telefony zawierały fałszywe numery IMEI i numery seryjne odpowiadające autentycznym iPhonom objętym gwarancją.

Używając fałszywych danych, konspiratorzy zwracali Apple podrabiane telefony twierdząc, że iPhone’y już nie działają i powinny zostać wymienione w ramach gwarancji. Apple wymieniał fałszywe telefony na oryginalne iPhone’y, a następnie Wu odsyłał nieuczciwie zdobyte urządzenia do związanych z akcją osób za granicą, w tym do Hongkongu.

Wu zwerbował innych, w tym swoją żonę Jiahong Cai i Teang Liu do udziału w spisku, a także zdobył fałszywe dokumenty tożsamości, używał pseudonimów i otwierał wiele komercyjnych skrzynek pocztowych agencji odbierających pocztę.

W rezultacie Wu przyznał się do oszukania Apple na prawie 1 milion dolarów i zamierzał oszukać firmę na jeszcze większe pieniądze. Wu i jego szajka zostali aresztowani w grudniu 2019 roku i od tego czasu Wu przebywa w areszcie. Wu przyznał się do spisku w maju 2020 roku. We wtorek sędzia Emmet G. Sullivan skazał Wu na czas odsiadki w areszcie i nakazał mu zapłacić 987 000 dolarów odszkodowania.

Podobnie jak jej mąż, Cai przyznała się do oszustwa, a sędzia skazał ją na ponad pięć miesięcy pozbawienia wolności po przyznaniu się do winy. Liu również przyznał się do winy i zostanie skazany w przyszłym miesiącu. Sprawa została zbadana przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych oraz Służbę Inspekcji Pocztowej USA.

To nie pierwszy raz, kiedy Apple został wrobiony w wymianę setek fałszywych iPhone’ów na autentyczne telefony w ramach programu gwarancyjnego. W 2019 roku chiński student inżynierii Quan Jiang został skazany przez amerykańskiego sędziego okręgowego na trzy lata i jeden miesiąc pozbawiania wolności po tym, jak został uznany za winnego oszukania Apple w ten sam sposób, również na kwotę 1 miliona dolarów.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx