poniedziałek, 24 czerwca

WD_backup

Przeciętny użytkownik przez lata tworzy ogromną ilość cyfrowych danych, począwszy od zdjęć, filmów, czy e-booków, a kończąc na dokumentach, zeznaniach podatkowych itp. Zwykle przechowywane są one na dyskach komputerów – mało kto jednak pamięta (i bierze pod uwagę), że wystarczy 1 wirus komputerowy, jedna rozlana kawa czy kradzież sprzętu, aby te praktycznie bezcenne dla nas dane zniknęły bezpowrotnie. Dlatego też firma WD, światowy lider w dziedzinie produkcji pamięci masowych, zachęca do stworzenia własnego planu archiwizowania danych (backupu), aby chronić na lata swoje osobiste pliki. 

HDD_infographic_backup_PL

Kwiecień, a zwłaszcza jego pierwszy dzień, to czas, kiedy dyski naszych komputerów są atakowane częściej niż zwykle. Wg. specjalistów z firmy Kaspersky Lab w tym miesiącu ubiegłego roku na komputerach użytkowników wykryto i zneutralizowano prawie 280 milionów szkodliwych programów (o 90 milionów więcej niż w roku 2011) i zablokowano 134 miliony infekcji sieciowych. Znaleziono także ponad 24 miliony szkodliwych adresów URL.

Twórcy wirusów robią się coraz zuchwalsi i niebezpieczni, a złośliwe programy – coraz inteligentniejsze. Wiele z nich potrafi bezpowrotnie kasować dane lub je zablokować (tak, by użytkownik nie mógł uzyskać do nich dostępu). Dlatego tak ważne dla każdego użytkownika jest stworzenie planu archiwizowania najważniejszych danych – aby ułatwić to zadanie, firma WD przedstawia pięć rad, które pomogą stworzyć efektywne rozwiązanie problemu utraty danych i tworzenia kopii zapasowych.

 „Bardzo zachęcamy – wręcz nalegamy – aby  tworzyć kopie  zapasowe wszystkich zgromadzonych plików, niezależnie od miejsca ich przechowania. Nie chodzi tylko o zakup dysku; dzięki naszej aplikacji WD Smartware do automatycznego backupu oraz produktom osobistej chmury z linii My Book Live, zyskujemy pewność, że dane są dobrze zabezpieczone”, mówi Paweł Pilarski, Branded Sales Manager w Western Digital i dodaje: „Wg przeprowadzonych przez nas badań około 49 % kobiet i 31 % mężczyzn nie wie jak poprawnie robić kopię swoich pików. Tym apelem więc chcemy zasygnalizować, że niektóre pliki są dla nas właściwie bezcenne – z pewnością nie chcielibyśmy ich utracić.”

5poradWD

Czy masz swój plan B? Pięć prostych porad od WD:

  1. Nie czekaj, aż będzie za późno – zdobądź zewnętrzny nośnik danych. Backup oznacza posiadanie 2 (lub więcej) kopii plików, które są dla nas cenne, a zewnętrzne dyski twarde są świetnym sposobem na ich przechowywanie.  Są szybkie i zapewniają większą pojemności za mniejsze pieniądze, w porównaniu do pamięci USB i płyt CD/DVD.2.
  2. Korzystaj z oprogramowania do automatycznego tworzenia kopii zapasowych. Raz ustaw i zapomnij. Lepiej nie polegać na ręcznych metodach tworzeni kopii – pamięć jest zawodna i może się zdarzyć, że nie będziesz mieć możliwości wykonania kopii! Podczas ręcznego tworzenia łatwo o pomyłkę lub pominięcie czegoś ważnego. Prosty w obsłudze program (typu WD SmartWare) automatycznie i niezawodnie utworzy kopię zapasową ważnych danych, jak również zachowa dziennik wszystkich operacji i poinformuje o wszelkich zaistniałych problemach.
  3. Przechowuj kopie w różnych miejscach… zrób kopię zapasową kopii zapasowej. W przypadku najważniejszych plików warto zrobić dwie lub nawet więcej oddzielnych kopii zapasowych. Jeśli rozmieścisz je na różnych urządzeniach, znacznie zmniejszysz ryzyko utracenia najważniejszych danych. Pamiętaj, że przenoszenie ważnych plików z komputera na zewnętrzny dysk twardy nie jest równoznaczne z tworzeniem kopii zapasowej – w ten sposób przenosisz jedynie dane do zewnętrznego magazynu, a pliki nadal są narażone na utratę.
  4. Korzystaj z osobistych usług chmury. Będziesz spokojniejszy wiedząc, że twoje dane są bezpieczne w osobistej domowej chmurze. Wystarczy podłączyć do domowej sieci dysk typu NAS, taki jak My Book Live®, aby w jednym miejscu przechowywać materiały z wielu komputerów i urządzeń DNLA. Sieciowy dysk zewnętrzny podłączony w domu lub w biurze pozwala również na zdalny dostęp do zapisanych na nich danych z urządzenia przenośnego, np. telefonu czy tabletu.
  5. Przetestuj plan kopii zapasowych! Oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych będzie zapisywać w dzienniku wszelkie informacje o błędach związanych z zapisem danych. Sprawdź, czy wszystko jest w porządku – być może system przegapił tę jedyną fotografię, której nigdy nie zrobisz ponownie.

Nasze zdjęcia, filmy czy muzyka to często odzwierciedlenie naszych najwspanialszych wspomnień i dlatego tak ważne jest aby wszyscy wiedzieli jak zapewnić im bezpieczeństwo. Od momentu wprowadzenia rodziny dysków My Book oraz My Passport firma WD stara się aby robienie kopii zapasowych było tak proste jak dziecięca zabawa.

[contentblock id=1 img=gcb.png]
Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx