wtorek, 18 czerwca

Klienci Apple, którzy kupili iPoda pomiędzy 12 września 2006 roku i 31 marca 2009 r. są informowani za pomocą poczty elektronicznej, o włączeniu ich w pozew zbiorowy przeciwko Apple z 2004 roku. Pozew zyskał status zbiorowego po uznaniu go przez sąd w zeszłym roku i dotyczy milionów klientów, którzy zakupili jeden z szerokiej gamy odtwarzaczy muzycznych iPod. Zawiadomienia są rozsyłane do klientów objętych pozwem, przekierowując ich na informacyjną stronię internetową.

Pozew został złożony w styczniu 2005 r. przez klienta, który skarżył się na monopolistyczny charakter oferty Apple pozwalający na wyłączny zakup muzyki w iTunes dodatkowo zakodowanej w FairPlay, oraz uniemożliwiając użytkownikom odtwarzanie muzyki zakupionej w iTunes  na odtwarzaczach muzycznych innych firm.

W 2011 roku, prezes Apple Steve Jobs, został poproszony o złożenie zeznań w sprawie. Firma Apple oczywiście nie sprzedaje już za pośrednictwem iTunes Store zakodowanej muzyki, ale pozew twierdzi, że Apple stara się budować monopol rynku cyfrowej muzyki i  przenośnych odtwarzaczy muzycznych poprzez wykorzystanie własnych produktów i usług oraz przy jednoczesnym zapobieganiu współdziałania z produktami konkurencji.

Trzy osoby, które kupiły iPody pozwały firmę Apple i starają się odzyskać pieniądze dla siebie i innych osób, które dokonały zakupu iPoda. W pozwie twierdzą, że Apple naruszył federalne i stanowe prawo, wydając aktualizacje oprogramowania w 2006 roku, który uniemożliwiała iPodowi odtwarzanie utworów nie zakupionych w iTunes. W pozwie twierdzą, że aktualizacja oprogramowania spowodowała wyższą cenę korzystania z iPoda niż zakładali.

Lista iPodów dotkniętych pozwem jest bardzo rozległa i obejmuje wszystkie iPody 5 generacji, iPody Classic, iPody U2 Special Edition, pierwsze, drugie i trzecie modele iPoda Shuffle, pierwsze i drugie modele iPod touch, oraz pierwsze, drugie, trzecie i czwarte modele iPoda nano.

Klienci, którzy chcą być wyłączeni z pozwu muszą zawiadomić o tym sąd do 30 lipca 2012 roku. Członkowie grupy, którzy chcą zarejestrować się w sądzie z imienia i nazwiska mogą to zrobić na stronie internetowej sprawy.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx