czwartek, 13 czerwca

Apple zrezygnuje ze swojego zastrzeżonego portu Lightning i przejdzie się na USB-C we wszystkich lub prawdopodobnie niektórych modelach iPhone’a 15, które mają wejść na rynek w drugiej połowie 2023 roku poinformował dziś analityk Apple, Ming-Chi Kuo.

Apple wprowadził nowy port Lightning wraz z premierą iPhone’a 5 i od tego momentu niezmiennie się go trzyma mimo, że większość branży przeszła na USB-C. W dzisiejszym tweecie Kuo informuje, że najnowsze badanie łańcucha dostaw wskazuje, że Apple porzuci Lightning na rzecz USB-C w 2023 roku. Kuo zauważył, że USB-C poprawi prędkość transferu na iPhonie i poprawi również prędkość ładowania.

Kuo wcześniej powiedział, że Apple będzie trzymał się Lightning w iPhonie w „przewidywalnej przyszłości”, mówiąc, że przejście na USB-C byłoby szkodliwe dla biznesu Apple MiFi, ale również ma mniejszą wodoodporność. Teraz Apple podobno zmienił swoje nastawienie. Jednym z możliwych powodów zmiany portu Apple jest nacisk ze strony UE.

UE nadal posuwa się naprzód, uchwalając nowe przepisy, które zmusiłyby Apple do zastosowania USB-C we wszystkich iPhone’ach, iPadach i AirPods sprzedawanych w Europie. Takie prawodawstwo, jeśli zostanie uchwalone, będzie wymagało od Apple dostarczenia specjalnie zaprojektowanych modeli swoich produktów wyposażonych w USB-C do Europy, przy jednoczesnym utrzymaniu reszty świata przy Lightning, lub zastosowania USB-C dla wszystkich swoich produktów na całym świecie.

Część iPadów jest już wyposażona w złącze USB-C, które zapewnia szybsze przesyłanie danych z akcesoriów, takich jak aparaty fotograficzne. Dla fotografów i twórców nagrywających swoje treści na iPhonie port Lightning stanowi wąskie gardło do przesyłania dużych plików wideo i zdjęć. Przejście na USB-C ułatwiłoby ten przepływ pracy, ułatwiłoby przesyłanie plików i byłoby obsługiwane przez szerszy ekosystem akcesoriów USB-C.

Początkowe spekulacje były takie, że Apple utrzyma port Lightning w iPhonie, dopóki nie będzie gotowy do całkowitego wyeliminowania portów, polegając tylko na ładowaniu i przesyłaniu plików przez MagSafe. MagSafe został po raz pierwszy wprowadzony w iPhonie 12 w 2020 roku, więc wciąż jest to stosunkowo nowa technologia dla iPhone’a. Nacisk wywierany przez UE mógł zmusić Apple do ponownego rozważenia harmonogramu przejścia na rozwiązanie całkowicie bezportowe, wymagające od niego przestrzegania możliwych nadchodzących przepisów i przeniesienia iPhone’a przynajmniej na jakiś czas na port USB-C.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx